Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

środa, 30 maja 2018

''KIEDY ZNIKNĘ'' & ''KIEDY WRÓCĘ'' AGNIESZKA LINGAS-ŁONIEWSKA

Kiedy zniknę & Kiedy wrócę
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Wydawnictwo: Novae Res 2018
Gatunek: New Adult/romans/obyczajowa
Ocena: 8/10
KIEDY ZNIKNĘ

Co Zrobiliście Tamtego Lata?

  Mateusz to utalentowany gitarzysta i autor pięknych piosenek. Razem z matką i siostrą mieszka w niewielkiej Rokietnicy. Kiedy otrzymuje szansę na zrobienie kariery rockowej, nie waha się ani chwili, aby wyrwać się z dusznego, przeoranego podziałami miasteczka i zapewnić sobie lepszą przyszłość.

  Jednak gdy wszystko wydaje się wreszcie układać, na jaw wychodzi tajemnica z przeszłości. Mateusz chcąc nie chcąc będzie musiał się z nią zmierzyć i ponieść konsekwencje, które miały miejsce przed jego narodzinami.

KIEDY WRÓCĘ

  Mateusz wyjeżdża na Podkarpacie i tam spotyka dziewczynę, która skrywa koszmarną tajemnicę. Kosma nie może wybaczyć sobie tego, co się stało i odsuwa się od Matyldy. Wojtek i Ewelina wyjeżdżają z Rokietnicy, a Leon i Weronika stają przed bardzo poważnym wyborem. Znowu niewyjaśnione, zadawnione spory zdają się wpływać na życie młodych ludzi, a tajemnice z przeszłości nadal ciążą nad bohaterami niczym okrutne widmo sprzed lat. Czy miłość jest na tyle mocna, że poradzi sobie z ludzką nienawiścią i złem w czystej postaci?
  
  Agnieszka Lingas-Łoniewska - wrocławianka, ma 45 lat, 2 dzieci, 1 męża, 1 psa i 4 koty. Wydała ponad 20 książek między innymi: „Bez przebaczenia”, „Zakład o miłość”, „Szósty”, „W zapomnieniu”, „W szpilkach od Manolo”, „Obrońca nocy”, „Brudny świat”, „Skazani na ból”, "Jesteś moja dzikusko", trylogii „Zakręty losu”, „Łatwopalni” i „Szukaj mnie wśród lawendy”, ,,Boys from Hell'', ,,Wszystko wina kota''. Następne czekają w kolejce.

  Dostałam w swoje ręce niezwykle przejmującą dylogię, która zaskoczyła mnie swoją gęstą siecią zależności, powiązań i skomplikowanych relacji międzyludzkich, opartą na wyrafinowanej grze pozorów i kłamstw, miłości i nienawiści, rozpaczliwej determinacji i odwagi. Nic tu nie jest proste ani oczywiste. Z każdą kolejną stroną coraz mocniej popadamy w wir odkrywania niepokojącej prawdy, która łamie serce, rozstraja nerwy, a jednocześnie pokazuje, że wyrządzone zło zawsze wraca i to ze zdwojoną siłą. Bo z karmą nie ma żartów, prędzej czy później dopadnie każdego z nas, dając to, na co zasłużyliśmy.

  Poznajemy Mateusza - zamkniętego w sobie outsidera, a zarazem młodego, zdolnego muzyka, grającego w zespole Rakieta. Pisanie tekstów i komponowanie piosenek, to cały jego świat, odskocznia od problemów domowych (matki ćpunki i jej obcesowego gacha). Nieoczekiwanie pojawia się szansa na ucieczkę z małomiasteczkowej społeczności. Niestety kiedy wszystko zdaje się zmierzać ku lepszemu na horyzoncie pojawiają się nowe kłopoty. Chłopak przez przypadek budzi demony przeszłości, które doprowadzą go na skraj… przepaści.

  Autorka po raz kolejny udowadnia, że jest niekwestionowaną  „Dilerką Emocji”. Z właściwą sobie przenikliwością prezentuje nam cały wachlarz skomplikowanych uczuć – gniew, złość, bunt, żal, poczucie niesprawiedliwości, strach, zazdrość, a także nadzieję, przyjaźń, czułość i miłość, aby uświadomić nam, że prawdziwe życie w niczym nie przypomina prostej drogi usłanej różami. To niekończący się labirynt pełen przeszkód, zakrętów, niespodzianek, trosk, wzlotów i upadków. Dni wartych zapamiętania i tych, o których wolelibyśmy zapomnieć. Lecz bez względu na wszystko, trzeba iść dalej. Krok po kroku budować lepsze jutro, dla siebie i ukochanych osób. Bohaterowie niniejszej powieści doskonale wiedzą, jak wielkie znaczenie ma walka o przetrwanie, o zasady, o uczucia. Pisarka bardzo głęboko sięga  w strukturę ich osobowości, ukazując ich myśli, charakter, przeżycia, doświadczenia bądź motywy postępowania. Notorycznie rzuca im kłody pod nogi, tworzy różnorakie wyzwania i stawia w obliczu wyborów, prowadząc ich prosto do tego, co nieuniknione.  Dzięki temu czytelnik z  jeszcze większym zaciekawieniem śledzi ich perypetie.

  Swoje miejsce w tej historii znalazł nie tylko Mateusz, ale również Matylda (jego siostra) oraz ich przyjaciele i znajomi: Lena, Kosma, Wojtek ''Blacha'', Ewelina, Weronika, Leon, a także rodzice wyżej wymienionych osób. Każde z nich dźwiga na barkach jakieś brzemię, godząc się ze swym losem, bądź buntując się przeciwko niemu. Wielu z nich przechodzi istotne przemiany; poznają smak pierwszych smutków i radości, przeżywają chwile zwątpienia i młodzieńczego szaleństwa. A co ważne - znakomicie napędzają akcję, w której nie brak niespodziewanych odkryć, pomału odsłanianych tajemnic przeszłości, szokujących wyznań i zaskakujących decyzji. Z całą pewnością na nudę nie można narzekać.

  W obu tomach pojawia się równolegle kilka wątków miłosnych, które wzajemnie się przeplatają. Nie obawiajcie jednak się przesadnej słodyczy, ckliwych uniesień serca i kiczu. Wszystko jest tutaj odpowiednio wyważone, zlewając się w jedną całość, która pokazuje, że prawdziwe uczucie nie zna granic ani podziałów społecznych. Nie baczy na sfery, nie zna etykietek i definicji. Nie podlega ocenom, ani żadnym racjonalnym przesłankom. Aczkolwiek bywają niekiedy pewne wyjątki i ograniczenia. Jakie? Tego już musicie dowiedzieć się sami.

 Najmocniejszą stroną niniejszych publikacji jest wszechobecna aura zagadkowych wzajemnych powiązań i skutecznie potęgujące podskórne napięcie. Już sam prolog mrozi krew w żyłach, intryguje i zachęca do dalszego ustalenia istotnych faktów. Początkowo  ciężko poskładać wszystkie elementy w sensowną całość, ale dzięki krótkim retrospekcjom stopniowo dowiadujemy się, jak jeden niekontrolowany impuls, staje się kamykiem, który uruchamia lawinę intryg i manipulacji. Niestety każdy czyn pociąga za sobą konsekwencje. Tak jest i tym razem. Popełnione błędy w pewien sposób rozlewają się niczym jad po całym organizmie, niszcząc go od środka. Czy wraz z odkryciem prawdy przyjdzie ukojenie? Przygotujcie się na niezapomniany wstrząsający spektakl.

  Całość napisana prostym i potoczystym językiem, bez popadania w patetyczny ton. Opisy są nie tylko szczegółowe, ale i sugestywne. Dużym plusem jest także wartkie tempo, które sprawia, że wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie i trudno przewidzieć, jak to się wszystko skończy. Warto też wspomnieć o tekstach piosenek, które stworzył wokalista i gitarzysta zespołu rockowego. Niektóre z nich można posłuchać w sieci w wykonaniu zespołu All The Wrong Ways. Świetna promocja! Szczególnie polecam utwór ,,Po prostu czuję to''. Jest MOC!

Podsumowując:
  ''Kiedy zniknę'' to przejmujący dramat o niełatwej miłości, rodzinnych sekretach i niemoralnych czynach, które odbijają się echem w kolejnych pokoleniach. Wciąga już od pierwszych stron, zaskakuje swoją przewrotnością, a zarazem odsłania przed nami niepokojące fakty, która łamią serce, rozstrajają nerwy i niczym bolesna zadra przenikają do naszej podświadomości. Otwórz się na niezapomniane przeżycia! Naprawdę warto.


19 komentarzy:

 1. Fajnie, że tutaj nic nie jest oczywiste, że dużo się dzieje. Jestem ciekawa tych tajemnic przeszłości, jak i całej fabuły. Na pewno przeczytam te książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa nowej odsłony p. Agnieszki. Pokochałam jej książki więc pewnie i te w końcu do mnie trafią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba sięgnąć po te książki. Po recenzji nie mam już wątpliwości. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki już czekają w kolejce, więc przeczytam na pewno, bo uwielbiam pióro Autorki...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ksiązki Lingas są naprawdę ciekawe i dobrze napisane. Tych nie czytałem.

  pisanyinaczej.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. książki pani Agnieszki zawsze dostarczają emocji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dokładnie, zgadzam się z moją przedmówczynią :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam dość sporo książek tej autorki i większość mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam i miło wspominam obydwie części.

  OdpowiedzUsuń
 10. Już dawno nie czytałam takiej dobrej recenzji. Wow!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Proza Agnieszki wciąż przede mną. Chyba czas to zmienić. A i fabuła tej książki - no cóż, skąd my to znamy, małe , duszne miasteczka. Pozdrawiam cyrysiu wieczornie! PS. Piszę te Wampirze Nowele i czekam na wiadomość od Novae Res !

  OdpowiedzUsuń
 12. Książki czekają w kolejce, mam nadzieję, że jak zwykle przy powieściach Pani Agnieszki emocji nie zabraknie. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Trafiła na moją (pokaźną już) listę książek do przeczytania, niestety nieprędko będę mogła się za nią zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Kuszą mnie powieści autorki:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dawno nie czytałam nic pisarki, a wiem, że potrafi pisać pełne emocji powieści. Dilerka emocji- ciekawe określenie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nawet nie wiesz, jak ci zazdroszczę! To dwie książki, na które czekałam i gdyby nie zmiana pracy zapewne bym sobie je kupiła. :( Muszę czekać na październikowe targi i wtedy się w nie zaopatrzyć.

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...