"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

sobota, 29 grudnia 2018

''Wierność jest trudna'' Agata Przybyłek # PATRONAT MEDIALNY

Wierność jest trudna
Agata Przybyłek
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 389
Data premiery: 22 sierpnia
Ocena: 9/10
Patronat medialny:
Zwariowana komedia rodzinnych nieporozumień pióra bestsellerowej autorki.

Agata Przybyłek lekko i z humorem opowie Wam o tym, że wierność nie zawsze jest łatwa…

  Eliza przygotowuje się do ślubu, a całej rodzinie udziela się podniosła atmosfera. Lecz niespodziewanie w życiu dziewczyny pojawi się niepokorny Szczepan, który grzecznej i ułożonej Elizie zawróci w głowie. Czy przyszła panna młoda pozostanie wierna narzeczonemu, czy ulegnie urokowi przystojnego motocyklisty?

  Szczepana nie zraża wiadomość o zbliżającym się ślubie. Ale co zrobi, gdy okaże się, że randkuje nie z jedną kobietą, a z dwiema?!

  Jak to mówią, cicha woda brzegi rwie… Przekonaj się, do czego mogą być zdolne siostry bliźniaczki, którym przyszło rywalizować o mężczyznę! [opis wydawcy]

  Agata Przybyłek ma zaledwie 24 lata i już 14 powieści na swoim koncie, wydanych w ciągu 3 lat. Mówi się o niej, że jest nową Katarzyną Grocholą. Urodziła się w 1994 roku we wsi Raczyny, w gminie Żuromin. Jak nastolatka pisała wiersze i opowiadania, które zdobywały uznanie na konkursach literackich – niektóre z nich nawet wygrała. Po maturze wyjechała studiować psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, a oprócz tego prowadzi własnego bloga pod tytułem „Informator czytelniczy”. Na napisanie pierwszej powieści zdecydowała się po zawodzie miłosnym, a tworzenie fabuły potraktowała jako autoterapię. Tak powstała jej debiutancka, humorystyczna powieść ''Nie zmienił się tylko blond'' wydana w 2015r. Szybko okazało się, że jej książki podbiły serca fanów w całej Polsce, dostarczając zarówno uśmiechu, jak i wzruszeń. Jak mówi w wywiadach, jej książki pisze za nią samo życie.

   Bardzo lubię pióro autorki i po każdą jej nową książkę sięgam praktycznie w ciemno, ponieważ udowodniła już nie raz, że jest mistrzynią w swoim fachu. Jak mało kto potrafi stworzyć ''drogocenną perłę'', pełną żywych emocji, wartościowych przemyśleń oraz głębokich prawd o człowieku i świecie. Poza tym nie zamyka się w ramach jednego gatunku. Doskonale radzi sobie  zarówno z komedią romantyczną i romansem, jak i z trudniejszymi obyczajówkami i dramatami psychologicznymi, czym zaskarbia sobie sympatię coraz większej rzeszy czytelników. Moje serce i uznanie zdobyła już dawno, dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłam po ''Wierność jest trudna'', licząc na kolejną wyśmienitą ucztę literacką. I nie zawiodłam się ani trochę.  Jestem wręcz zachwycona tą powieścią!

  Dla niewtajemniczonych dodam, iż ''Wierność jest trudna" stanowi drugi tom cyklu ''Miłość i inne szaleństwa''. Mimo to można go czytać bez znajomości poprzedniczki, albowiem pierwsza część oscylowała wokół perypetii Niny, zaś tym razem prym wiodą jej siostry: Eliza i Patrycja. Oczywiście osobiście zachęcam do sięgnięcia po całą serię, aby mieć jeszcze lepsze rozeznanie w niuansach fabuły. Wróćmy jednak do meritum. Poznajemy Elizę, która już za kilka tygodni ma wyjść za mąż za Pawła, najukochańszego i najtroskliwszego chłopaka, jakiego można sobie wymarzyć. W przygotowaniach do wielkiego dnia pomagają jej mama - Sabina oraz siostra – Patrycja. Wszystko idzie jak spłatka do momentu, gdy na jej drodze pojawia się charyzmatyczny Szczepan, który ewidentnie jest zainteresowany Elizą i otwarcie zabiega o jej względy. Jakby tego było mało, okazuje się, że w tym samym czasie mężczyzna spotyka się także z jej siostrą bliźniaczką. Co zwycięży? Siostrzana lojalność i głos rozsądku czy burza hormonów i szalone porywy namiętności? 

  Otrzymałam lekką, momentami zabawną, ale również otwierającą oczy na ważne pytania egzystencjalne powieść, wobec której trudno przejść obojętnie. Autorka z właściwym sobie wdziękiem i nutką prowokacji skłania nas do zadumy i rozważań na temat wierności i niewierności w związku. Mądrze uświadamia, że stałość i jedność  jest piękną cnotą w życiu kochających się i bezgranicznie ufających sobie ludzi. Niestety często jesteśmy postawieni przed serią prób, pokus i wstrząsów, które starają się zakłócić naszą wewnętrzną równowagę. Jak się przed tym bronić? Czy istnieje stuprocentowo skuteczny sposób? Otóż nie. Zdrada czy to cielesna czy emocjonalna może dotknąć każdego z nas. Zazwyczaj zaczyna się bardzo niewinnie: niezobowiązujące rozmowy, koleżeńskie spotkania na kawę, pozornie nic nie znaczące smsy, i ani się nie spostrzeżemy, jak wkroczymy na bardzo niebezpieczny grunt. A potem już tylko ''wóz, albo przewóz''. Walka o poprawę relacji z partnerem albo definitywny koniec. Dlatego jeśli to możliwe - nie kuśmy losu, bo koszty naszych decyzji mogą okazać się zaskakująco wysokie.

  Niewątpliwie największą zaletą tej publikacji są doskonale wykreowani bohaterowie. Posiadają nie tylko wyraziste charaktery, lecz przede wszystkim są autentyczni w swoich wadach i słabościach, dzięki temu łatwiej zapadają w pamięć. Moją bezgraniczną sympatię zdobyła bezsprzecznie Eliza, która wydaje się jakby była nie z naszej bajki. Perfekcyjna, pedantyczna, poukładana i nieprzyzwoicie grzeczna. Ma troskliwych rodziców, cudownego narzeczonego i satysfakcjonującą pracę w świetlicy w szkole podstawowej oraz w fundacji ,,Mały miś'', gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci z autyzmem. Ale chociaż z pozoru wygląda na kruchą i słabą, to jednak ma w sobie dużo odwagi i siły, żeby iść pod prąd i na przekór wszystkim. Z kolei jej siostra – Patrycja, to całkowite przeciwieństwo. Bystra, odważna i niezależna. Gdy czegoś pragnie, to nie waha się i po prostu przystępuje do działania. Przyznam, że mocno straciła w moich oczach. W głowie się nie mieści, jak można być tak podłą intrygantką i manipulantką. Przekonajcie się sami. Natomiast Szczepan to człowiek  dwóch obliczach. Z jednej strony jawi się jako twardziel, który nosi skórzane kurtki i jeździ na ścigaczu, a z drugiej strony  wyłania się czuły, wrażliwy facet, który próbuje piec ciasta, czyta książki i sadzi kwiatki. Sporo kontrowersji budzi też zachowanie mamy bliźniaczek, która znudzona małżeńską rutyną szuka doznań i pocieszenia na portalach randkowych. Co z tego wyniknie? Nastawicie się na intryganckie zagrywki.

  Nie sposób nie wspomnieć o wątku uczuciowym, który wnosi dużo kolorytu do całej historii i do samego końca trzyma czytelnika w permanentnym napięciu. Eliza powoli przygotowuje się do ślubu. Sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót, gdy spotyka Szczepana, którego nie zraża fakt, że dziewczyna niebawem zmieni stan cywilny. Mężczyzna na każdym roku stara się jej pokazać jak bardzo mu się podoba. Czy warto narażać kilkuletni związek dla paru chwil ekscytacji? A może lepiej nie igrać z ogniem, bo płomienie mogą za szybko wymknąć się spod kontroli?

<<Tłumaczyła sobie, że w życiu wcale nie chodzi o wielkie porywy serca, ale spokój, który gwarantował jej Paweł.>>

  Pisarka serwuje nam trójkąt miłosny okraszony należytą porcją uczuciowych zawirowań, targającymi duszę dylematami oraz spiralą cichej rywalizacji. Kłamstwa i tajemnice przeplatają się z  egoistycznym pragnieniem zwycięstwa wbrew wszystkim i wszystkiemu. Co z tego wyniknie? Przygotujcie się na nie lada atrakcje.

,,Musiała (…) raz na zawsze udowodnić jej, że w starciu ze starszą siostrą nigdy nie będzie miała najmniejszych szans. Zwłaszcza, gdy będzie chodziło o zdobywanie faceta. W tej dziedzinie to ona miała czarny pas, a Eliza jawiła się jako niedoświadczona nowicjuszka.''

  Szalenie podoba mi się styl pisania Agaty Przybyłek. Potoczysty, lekki, pozbawiony pompatycznego brzmienia. Tutaj każdy detal ma znaczenie i świetnie ze sobą współgra. Plastyczne opisy znakomicie równoważą się z naturalnie brzmiącymi dialogami, a akcja mknie naprzód, co rusz zaskakując przewrotnością i nieoczekiwanymi rozwiązaniami. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Lecz prawdziwą wisienką na torcie jest niesamowite, wręcz spektakularne zakończenie, które pozostawia czytelnika  w stanie totalnego szoku i z pustką w głowie. Nie mogę się już doczekać kontynuacji. Oj, będzie się działo.

  Podsumowując: ''Wierność jest trudna'' to błyskotliwa i pełna realizmu opowieść o  lojalności, przyjaźni, zdradzie, lękiem przed tym, co nieznane, a także o poszukiwaniu siebie, własnego miejsca i szczęścia. Czasem bawi i rozczula, momentami wywołuje oburzenie i złość, a niekiedy zmusza do zatrzymania się i zadania pytań, na które trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Wszak nie wszystko jest czarne albo białe. Istnieją liczne odcienie szarości. Sprawdźcie sobie, jeśli nie wierzycie. Gorąco polecam!

14 komentarzy:

 1. Czytałam i również dołączam się do polecajki. To świetna książka. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Po takiej recenzji nie mam wątpliwości. Wkrótce pojawi się na mojej półce 😁😉

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęciłaś mnie do lektury. Zapisuję tytuł i gratuluję patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat tego cyklu Agaty jeszcze nie znam, Wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę w końcu sięgnąć po książki Przybyłek :)!

  OdpowiedzUsuń
 6. Całkiem lubię twórczość tej autorki. Ta seria też mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Znam twórczość Przybyłek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy tom serii bardzo mi się podobał. Muszę nadrobić i przeczytać ten, bo już na horyzoncie trzeci pędzi ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję świetnego patronatu !

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna książka i świetna historia :D Polubiłam przez to bardzo autorkę i chętniej czytam jej książki :D Nie mogę doczekać się kolejnego tomu :D
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Sorki, ale nie przeczytam Twojej recenzji, bo książka czeka już na szafce do przeczytania i nie chcę wiedzieć wcześniej o czym opowiada.

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę w końcu poznać twórczość autorki :)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...