Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

piątek, 11 maja 2018

Książkowy Zestaw Ratunkowy – pierwsza tego typu akcja w Polsce


Dopadła cię nagła potrzeba czytania, a brak ci książki pod ręką? Od teraz to nie problem. W przestrzeni Warszawy znajdziesz Książkowe Zestawy Ratunkowe. Poprowadzą cię do nich informacje na przystankach komunikacji miejskiej. Otwierasz skrzynkę, wyjmujesz książkę i zabierasz ją ze sobą. Książkowy Zestaw Ratunkowy to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce a prawdopodobnie także na świecie. Jest niestandardową zapowiedzią wielkiego święta czytelników, czyli Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury, który startuje już 14 maja.

Rzecz o małych uzależnieniach czyli, co zrobić, kiedy narasta w nas potrzeba nagłego czytania? Wiele kampanii zachęca do czytania, ale nie każda z nich informuje, co należy zrobić, gdy dopadnie nas czytelniczy głód. Pytanie brzmi: gdzie znaleźć książkę, gdy nie mamy jej przy sobie? W kilkudziesięciu specjalnych skrzynkach, ustawionych w ogólnodostępnych punktach miasta! Skrzynki to cudowne lekarstwo na zaspokojenie nagłej potrzeby czytelniczej. To niebywała okazja do sięgnięcia po lekturę popularnego autora, festiwalową premierę lub nowy gatunek literacki.

Akcja ma na celu promocję czytelnictwa oraz daje możliwość zapoznania się z książkami autorów goszczących na tegorocznym Apostrofie. Niektórzy z nas wrócą do domu z nową pozycją, inni być może zaledwie przyjrzą się okładce i przeczytają pierwsze strony. Każdego dnia w Książkowym Zestawie Ratunkowym z #tuczytam można znaleźć nowy tytuł. Nagłą potrzebę zaspokoją: „Rudowłosa” (Wydawnictwo Literackie) Orhana Pamuka, „Komeda. Osobiste życie jazzu” (Wydawnictwo Znak) Magdaleny Grzebałkowskiej, „Inni ludzie” (Wydawnictwo Literackie) Doroty Masłowskiej, „Czerwony Pająk” (Wydawnictwo Muza) Katarzyny Bondy oraz „Kobieta w oknie” (Wydawnictwo W.A.B.) A. J. Finna. Niektóre z nich pojawią się w skrzynkach przedpremierowo.

Organizatorzy Festiwalu Apostrof wierzą, że każda książka z zestawu ratunkowego, nie tylko zaspokoi głód czytania, ale również wzbudzi ciekawość, scementuje pasję do książek i przede wszystkim stworzy nowego czytelnika. Właśnie dlatego przez tydzień poprzedzający festiwal będzie można sięgnąć po festiwalowe lektury. To zachęta do zapoznania się z gośćmi 3. edycji festiwalu, rozkochania się w książkach i jednocześnie wyjątkowe zaproszenie na Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury.

Książkowe Zestawy Ratunkowe w Warszawie: ul. Marszałkowska, plac Defilad, plac Konstytucji, ul Chmielna, ul. Gałczyńskiego, ul. Oboźna, ul. Foksal, ul. Dobra, ul. Nowy Świat, ul. Tamka, ul. Smolna.

Czas trwania akcji: 8-14 maja
#tuczytam

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, 14-20 maja 2018 roku
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin
Organizator: Empik
Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Wielka Litera, Wydawnictwo W.A.B., Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Fabryka Słów, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Albatros, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Buchmann, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Prószyński i Ska, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Strefa Wolnosłowa, Stół Powszechny, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego
Patroni Medialni: POLITYKA, VOGUE, lubimyczytac.pl, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, cojestgrane24, TOK FM



Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/404391530006734
Pełny program festiwalu: www.festiwalliteratury.pl
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

18 komentarzy:

  1. super akcja :) szkoda, że tylko w Warszawie :( dla mnie to niestety za daleko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajna i bardzo pomysłowa akcja. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam nadzieję, że akcja w przyszłości poszerzy swój zasięg, bo jest super.:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Super! Szkoda, że u mnie tego nie będzie.

    OdpowiedzUsuń
  5. I to się nazywa genialny pomysł, szkoda, że tylko w Warszawie, mam nadzieję, że w innych częściach też <3

    http://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/05/dziewczyna-z-tatuazem-na-ledzwiach-amy.html

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo dobry pomysł. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Wspaniała akcja, obawiam się tylko czy nie zabraknie książek.

    OdpowiedzUsuń
  8. Mi raczej nigdy nie będzie takie pogotowie potrzebne :D Mam tyle ksiąźek, że prawdopodobnie jeszcze przez jakoś czas nie dopadnie mnie czytaleniczy głód. Ale inicjatywa ciekawa :)

    Pozdrawiam i zapraszam:
    Biblioteka Feniksa

    OdpowiedzUsuń
  9. Ale fajna akcja! Takie inicjatywy bardzo lubię:D
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Super pomysł. Na samą myśl, że nie mam książki do czytania pod ręką wpadam w lekkie drżenie, a tu proszę zestaw ratunkowy:)

    OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...