Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

wtorek, 9 sierpnia 2016

KONKURS - poznaj mnie lepiej: Magdalena Wala

Fot. Aleksandra Wójcik
Magdalena Wala
Absolwentka historii na Uniwersytecie Śląskim. Nauczycielka z powołania, za punkt honoru uznaje wtłoczenie do głów młodego pokolenia możliwie największej wiedzy o przeszłości naszej ojczyzny i otaczającego ją świata. Etatowa podróżniczka wścibiająca swój nos wszędzie tam, gdzie można znaleźć jakiekolwiek zabytki – od wysokich wież monumentalnych katedr po omszałe lochy starych, rozpadających się zamczysk. Prywatnie właścicielka szalonego psa – golden retrievera, który wyprowadza ją na spacery, zapewniając zdrową dawkę gimnastyki. Książkoholiczka bez szansy na wyleczenie z nasilającego się nałogu. W wolnych chwilach pisze, czerpiąc inspirację z nieprzebranego świata swojej wyobraźni.
 
   Dziś macie okazję bliżej poznać Magdalenę Walę. Przez najbliższe kilka dni można zadawać autorce swoje pytania (1 - maksymalnie 2). Spośród wszystkich pytań zostanie wybranych 20, na które autorka odpowie w osobnym poście, w formie wywiadu.

  Dwie osoby, która zdaniem autorki zadadzą najciekawsze pytanie otrzymają nagrodę w postaci książki ''Marianna'' Magdaleny Wali.

   Sponsorem nagród jest wydawnictwo Czwarta Strona.
FanPage wydawnictwa na Facebooku: klik

Proszę nie powielać pytań ani nie stosować plagiatów. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane/ukradzione pytanie zostanie zignorowane.

Do dzieła kochani!!!


Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: LITERACKI ŚWIAT CYRYSI
2. Sponsorem nagród jest wydawnictwo Czwarta Strona.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zadanie pytań (1 - maks. 2) Magdalenie Wali na temat jej twórczości, zainteresowań itp.
4. Konkurs trwa od 9 sierpnia lipca 2016 roku do 14 sierpnia 2016 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 22 sierpnia 2016 roku.
6. Nagrodą są dwa egzemplarze ,,Marianny'' Magdaleny Wali.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy podpiszą się imieniem/nickiem. Adresu mailowego nie wymagam, ale jeśli ktoś chce podać, to bardzo proszę. Będę miała łatwiejszy kontakt z Wami w razie wygranej.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi wybór innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

41 komentarzy:

 1. 1.Skąd wzięła się pani miłość do historii?
  2.Jaki zabytek uważa pani za najpiękniejszy, który koniecznie trzeba zobaczyć?

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. Czy praca nauczyciela zmienia człowieka? na lepsze czy na gorsze? i jak to wpływa na Pani pisarstwo?

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki z wątkiem historycznym to dla mnie najlepsza lekcja historii.
  1. Czy napisanie książki z historycznym tłem miało jakiś zamierzony cel. Jeśli tak to jaki ? A jeśli nie to skąd taki temat?
  2. Gdyby nie mogła być Pani ani nauczycielką ani pisarką to jaką drogę obrałaby Pani celem wtłaczania do głów wiedzy o przeszłości.
  Edyta Monikiasz monikasz27@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. 1.Czy napisana przez Panią książka została w jakikolwiek sposób zaczerpnięta z życia realnego, może ktoś przeżył to co jest ukazane w powieści?
  2. W jakik odstepie czasowym zajęło napisanie Pani tego dzieła, czy w tym momencie odkryła i doceniła Pani swój talent pisarza?:)

  OdpowiedzUsuń
 5. 1Dwie książki,dwie różne epoki,ale jedno na pewno je łączy-to miłość.Proszę o odpowiedż czy łatwiej jest pisać takie historii,gdy są osadzone w naszych czasach,czasach które dobrze znamy.Czy może lepiej i łatwiej pisało się jednak pani o czasach minionych,jak np "Marianna"
  2-Co lub kto pomógł pani w wyborze tej drogi i powiedział-dziewczyno jesteś mądra,lotna ,pięknie piszesz to zacznij pisać dla innych i zostań pisarką!
  Pozdrawiam serdecznie.
  Jola
  jolunia559@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Ksiązka już zamówiona, więc z chęcią przeczytam wywiad :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam

  Czy ma pani wpływ na wygląd okładki? Ta jest rewelacyjna.

  OdpowiedzUsuń
 8. 1) Podróże i zabytki (przez moją siostrę pieszczotliwie zwane "kamyczkami") to również mój krąg zainteresowań. Gdzie znajduje się Pani zabytek "must have" i co nim jest?
  2) W książkach historycznych najbardziej interesuje mnie, jak dawniej żyli ludzie i jak radzili sobie ze zwykłymi, codziennymi czynnościami, bo to dla mnie jest świadectwo "historyczności" powieści. A co według Pani jest najważniejsze w powieści historycznej?

  Pozdrawiam, Martucha
  martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mogę doczekać się wywiadu!

  Moje pytanie:
  Tytułowa Marianna to kobieta, która zdaje się niczego nie bać. Ani wojny, ani poświęcenia się dla rodziny. Czy Pani też byłaby zdolna do takich poświęceń? Czy walczyłaby Pani za kraj, a potem za rodzinę, przypłacając to swoim zdrowiem lub nawet życiem?

  OdpowiedzUsuń
 10. Najpiękniejsze miejsce na świecie według Pani, Pani oaza spokoju, miejsce gdzie rodzą się Pani pomysły na powieść?

  anetadiurczak123@vp.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy gdyby miała Pani do dyspozycji wehikuł czasu i mogła przenieść się w dziewiętnasty wiek oraz żyć tak jak Marianna, skorzystałaby Pani z takiej możliwości? A jeśli nie, to co by Panią zniechęciło? Fakt, że kobiety miały wtedy mniej praw niż teraz i były podporządkowane swoim mężom? Brak możliwości zrobienia kariery zawodowej? A może konieczność noszenia gorsetu?
  Pozdrawiam,
  Perus

  OdpowiedzUsuń
 12. 1. Marianna to kobieta o silnym charakterze, wykazująca się niezwykłą odwagą i upartością, do tego nie pozwala sobą pomiatać. W recenzjach można przeczytać, że przedstawiła Pani obraz kobiety, która w czasie wojny nie bała się walczyć i na równi z mężczyznami chwytała za broń narażając tym samym swoje życie. Zauważyłam, że w historii jest to pomijane na rzecz tysiąca dat i suchych faktów. A ja pragnę właśnie takiego podejścia do historii, jakie Pani proponuje nam, czytelnikom. Można było to zauważyć już przy "Przypadkach pewnej desperatki" - pokazała wówczas Pani, że historia wcale nie musi być nudna (mam nadzieję, że podobnie jest z "Marianną"). Czy uważa Pani, że dzięki takim książkom, jakie Pani tworzy, można tę historię podać w sposób bardziej przystępny, zrozumiały, ciekawszy?
  2. "Mariannę" osadziła Pani w świecie XIX-wiecznych intryg, pięknych strojów, baśniowej miłości. Czy chciałaby Pani żyć w tamtych czasach i co się najbardziej Pani w tym okresie podoba?

  Pozdrawiam :)
  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. 1. Zwiedziła Pani wiele ciekawych i tajemniczych miejsc. Jaki kraj, jaką miejscowość poleciłaby Pani zwiedzić świeżo upieczonym małżonkom?

  2. Bardzo mnie intryguje, dlaczego właśnie "Marianna", a nie inne imię kobiece?

  Serdecznie pozdrawiam,
  Katarzyna K
  elementarz90@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Pani Magdaleno:) Piękny ma Pani cel, jak czytam w prezentacji: "wtłoczenie do głów młodego pokolenia możliwie największej wiedzy o przeszłości naszej ojczyzny i otaczającego ją świata". Równiez jestem nauczycielka i moją wielką pasja jest zarażanie moich małych podopiecznych miłością do książek:) Stąd pytanie: Czy ma Pani w zanadrzu jakiś ciekawy sposób na to? Jak rozwijać u dzieci zainteresowanie słowem pisanym? jak jest Pani ukochana lektura z dzieciństwa i dlaczego właśnie ta?:)
  Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na wywiad:)
  Iwona067@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 15. 1. Dlaczego właśnie "Marianna", a nie np Izabela, Maria, Luiza?
  2. Jak w jednym zdaniu zachęciłaby mnie Pani do przeczytania "Marianny"?

  Pozdrawiam, Iza, po.zachodzie.slonca@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. 1. Główna bohaterka- Marianna- odważna, bystra,inteligentna, zdecydowana walczyć o swoją ojczyznę. Myśli Pani, że ludziom we współczesnych czasach, czasach internetu, nowoczesnej technologi,ewolucji, równouprawnienia, gdzie wszystko jest pod dostatkiem, nie ma miejsca na patriotyzm? Jest pani zdania, że bohaterka może stać się wzorem do naśladowania dla ludzi?

  2. XIX wiek- czas baśniowych romansów, cudownych sukni, fantastycznych bali a zarazem czas srogich wojen, zawiłych intryg i krwawych powstań.
  Dlaczego pani osadziła swoją książkę w takich czasach a nie innych?

  Pozdrawiam ;)
  ronni09876@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 17. 1. Uwielbiam czytać, ale gdy porównuję siebie z moją żoną, to wychodzi na to, że moja żona czyta i więcej, i szybciej ;) Co Pani na to, aby wprowadzono w Polsce Dzień Kobiet Czytających?
  2. Uwielbiam piec, oczywiście głównie dla Mojej Żony :) Ostatnio specjalizuję się w ciastkach owsianych z różnymi dodatkami, np. rodzynki, orzechy, suszona żurawina. Wspólnie z Żoną kochamy serniki. A jakimi ciastkami/ciasteczkami Pani najchętniej się delektuje? Sama Pani piecze?
  Pozdrawiam bardzo!
  bogdan061177@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Którą ze swoich podróży traktuje Pani z największym sentymentem. Może taką, która pozostawiła po sobie smak odkrytej legendy, a może tak, w trakcie której otarła się Pani o coś dziwnego, niewytłumaczalnego, wręcz mistycznego?

  OdpowiedzUsuń
 19. A czy ja mogę zadać pytanie, ale poza konkursem, bo książkę już mam?
  Chciałabym zapytać, nad czym autorka teraz pracuje i jakie ma dalsze plany literackie, czego możemy się spodziewać w przyszłości?

  OdpowiedzUsuń
 20. Pani Magdaleno, która epokę historyczną Pani lubi najbardziej i dlaczego?

  OdpowiedzUsuń
 21. 1. Jeśli miałaby Pani wpływ na zmianę szkolnego kanonu lektur, jakie książki by Pani zaproponowała uczniom, z jakich by zrezygnowała? Może podzieli się Pani osobistą listą ukochanych książek? :)
  2. Podobnie jak Pani, kocham podróżować i czasami zdarza mi się „zboczyć ze szlaku” i zawędrować w niewiarygodnie piękne zakątki. Czy kiedykolwiek zdarzyło się Pani zabłądzić (np. z ukochanym psem u boku) i przez przypadek „odkryć” miejsce warte zobaczenia? Jeśli tak, jakie? A może jest takie miejsce, które w jakiś sposób Panią inspiruje?

  magdalena.robert@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 22. 1. Zacznę od słów J. Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Jak Pani, jako nauczyciel, ocenia poziom wiedzy z zakresu historii, tradycji... naszej dzisiejszej młodzieży, zwłaszcza teraz, kiedy odgraniczono nauczanie historii poprzez stworzenie klas profilowanych? Czy należy alarmować, czy może nie jest aż tak tragicznie jak twierdzą niektórzy...
  2. Mówi Pani o sobie humorystycznie - "o wściubianiu nosa wszędzie... gdzie jest ciekawie, zabytkowo, historycznie...". Gdzie się opłaciło to zrobić, gdzie było naprawdę warto, gdzie było najciekawiej, bo np. to miejsce było najbardziej najeżone historią, przeszłością, ciekawostkami, tradycją... Jaką???
  Czekam niecierpliwie na odpowiedzi i z góry za nie dziękuję :)
  Joanna Barbara

  OdpowiedzUsuń
 23. Dlaczego akurat ten przedział czasowy? Skąd inspiracja i z jakiego powodu jest on dla Pani ważny?

  OdpowiedzUsuń
 24. Jako mantrę powzięła sobie Pani wpoić nam- młodemu pokoleniu historię naszego kraju,ale jaka wiedza, którą musimy przyswoić sprawi, że osiągniemy według Pani uznanie wobec starszego patriotycznego grona ludzi, którzy długo żyją i wiele wiedzą? Czy to w ogóle możliwe abyśmy kiedyś stanęli z Nimi na równym poziomie twarzą w twarz w szczerej rozmowie, zasypując się nawzajem faktami, które będą zgodne? Bo jak wiadomo historia opisana w książkach różni się od tej opowiadanej przez dziadków. A przecież to oni żyli dłużej, widzieli to na własne oczy, niektóra wiedza wędrowała do nich pokoleniami. Co Pani na ten temat uważa?
  freedminds@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 25. 1. Szczęście to pojęcie względne. Dla jednych to duża suma pieniędzy na koncie, dla innych zdrowie bliskich... A czym dla Pani jest szczęście? Czymś konkretnym, czy zlepkiem wielu niepowtarzalnych momentów?

  2. Gdyby nagle świat miał się skończyć i ludzkości zostałby tydzień życia, jak spędziłaby Pani ten czas?

  k.mac-dolek@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 26. 1. Myślę, że każdy z nas ma w życiu swoje pasje, dla których poświęca swój czas i w których odnajduje ucieczkę i szczęście. Jaka pasja oprócz pisania pochłania Panią w całości, aż zapomina Pani o otaczającym świecie?
  2. Do dziś pamiętam zapach ... ?
  Pozdrawiam
  sylwka.sk91@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 27. Historia to w dużej mierze siła wspomnień. Jakie wspomnienia są dla Pani najważniejsze? Co chciałaby Pani przekazać kolejnym pokoleniom? Siła wspomnień, uczuć płynie z...?

  OdpowiedzUsuń
 28. 1. Często słyszę, że ulubionym zwierzęciem domowym Pisarzy jest kot. "Podobno mruczenie kotów może sprawić, że zrosną się nawet pogruchotane na miazgę kości albo czyjaś dusza ozdrowieje. Jednak kiedy tak się stanie, koty odchodzą, nie oglądając się nawet za siebie. Miłość kota pozbawiona jest nieśmiałości. Nie stawia warunków, ale też nie składa obietnic"- ja również kocham koty i uważam, że to właśnie koty wybierają swoich właścicieli. Co Pani o tym sądzi? Czy również posiada Pani kota?
  2. Bieganie, sport... Dla niektórych to jak wyprawa w kosmos. Jeszcze do niedawna sama należałam do osób, które poczynania sportowe/fizyczne podziwiały jedynie przed ekranem telewizora, ale odkąd sama zaczęłam biegać, to bardziej wierzyć w siebie i po takim wysiłku łatwiej mi potem podejmować kolejne życiowe wyzwania, Do biegania motywują mnie słowa Marca Buhla: "Biegacz to nie ten, kto szybko biega. To ten, który nie ustaje w walce". Kocham bieganie :) A jak sport jest Pani ulubionym? Który dodaje Pani siły i chęci do działania? Może fitness?
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 29. A ja czekam niecierpliwie na tę rozmowę... :)

  OdpowiedzUsuń
 30. 1. Czy uczniowie zdradzają się z tym, że czytali Pani książkę? ;)
  2. Dlaczego imię Marianna? :)

  OdpowiedzUsuń
 31. 1. Jaka jest Pani ukochana książka?
  2. Czy jest rodzaj literacki/pisarz/gatunek, do którego nigdy Pani nie sięgnie?

  OdpowiedzUsuń
 32. 1. Kocham czytać bajki. Obawiam się, że nigdy nie wyrosnę z tego. Zawsze dziadek mi czytał, potem czytałam sama i teraz nie wyobrażam sobie, żebym moim dzieciom nie czytała. Moje dzieci i ja kochamy bajki braci Grimm. Czy lubi Pani czytać bajki? Jakie by nam Pani poleciła?
  2. Czym jest dla Pani przyjaźń? Z którym bohaterem Pani książek najbardziej chciałaby Pani się zaprzyjaźnić i dlaczego akurat z tym? Czym takim wyróżniałby się ten przyjaciel?
  Pozdrawiam, Gosia
  pawlaczykgosia@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 33. 1. Często zdarza mi się, że kupuję książkę dzięki rekomendacji znanej osobistości: aktorki, dziennikarki czy innej pisarki. Przyznam, że jeszcze nigdy nie zawiodłam się i dzięki temu nasza domowa biblioteczka rozrasta się w błyskawicznym tempie. Czyje rekomendacje na stronie tytułowej Pani książek byłyby dla Pani satysfakcjonujące?
  2. Gdyby żyła Pani w ubiegłym stuleciu, to którą ze znanych osób chciałaby Pani być i dlaczego?
  aniawolniak12@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 34. 1. Wspominając dzieciństwo nasuwa mi się obraz moich dziadków, którzy siedzą przed kominkiem, dziadek pali fajkę, w całym domu unosi się zapach wanilii, a babcia robi na drutach ciepły sweter dla kolejnego wnuka. W kominku pali się ogień, w domu jest ciepło i przyjemnie, a dziadek zaczyna gawędzić o czasach wojennych (mój dziadek przeżył I i II wojną światową). Czasem babcia coś dopowie i tak za każdym razem moja wiedza o tych czasach się pogłębia. Na lekcjach historii w szkole bardzo często wykorzystywałam te wiadomości, co bardzo podobało się moim nauczycielom. Oczywiście również dużo czytam książek o tematyce historycznej, wojennej. Czy i Pani czerpała też wiadomości od dziadków, a potem wykorzystała w swoich powieściach? Czy może dzięki rozmowom z dziadkami czy też innymi członkami rodziny naszły Panią konkretne pomysły do wykorzystania w książce? Jak bardzo Pani życie czy też życie kogoś z rodziny wpisuje się na karty Pani książek? Czy wydarzenia jakie Panią dotąd spotkały stają się inspiracją dla losów bohaterów? A jeśli tak, to jakie?
  2. W Polsce rynek wydawniczy jest bardzo pokaźny. Mamy to szczęście, że jest dużo wydawnictw, ale jak tworzyć w Polsce i nie zwariować, a przy tym jeszcze zarobić na życie, czynsz i opłaty? Czy jest szansa wydać książkę, zwłaszcza debiut, bez protekcji, sponsoringu i tzw. „pleców”? Jakich rad udzieliłaby Pani początkującym pisarzom, zwłaszcza tym, którzy się boją, że zostaną odrzuceni przez wydawcę?
  Pozdrawiam
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 35. 1. Czym jest dla Pani przyjaźń? Z którym bohaterem książkowym najbardziej chciałaby Pani się zaprzyjaźnić i dlaczego akurat z tym? Czym takim wyróżniałby się ten przyjaciel?
  2. Lubimy grać. Popularną grą w Polsce jest toto-lotek. Dziś wygrywa Pani horrendalną sumę pieniędzy. I co wtedy? Zakłada Pani swoje wydawnictwo? Może kupi Pani bezludna wyspę i w spokoju będzie tam Pani tworzyła kolejne dzieła? A może zbuduje Pani super nowoczesny szpital i ludzie będą tam leczenie bez kolejek i bezpłatnie? Co zrobi Pani z tą sumą pieniędzy?
  Pozdrawiam, Anna Nawrocka

  OdpowiedzUsuń
 36. 1. Pisanie na pewno wciąga i uzależnia. Spróbowało się raz i chce się jeszcze, więcej. Jakie są więc Pani dalsze plany pisarskie? Czy myślała Pani o pisaniu książek dla dzieci i młodzieży? Czy pozostanie Pani w kręgu powieści dla dorosłych?
  2. "– Jeanno, kobiety potrafią kochać o wiele mądrzej niż my! One nie kochają mężczyzny dla jego wyglądu. Nawet jeśli on się im bardzo podoba. – Joaquin westchnął błogo. – Kobiety kochają cię przez wzgląd na twój charakter. Twoją siłę. Twoją mądrość. Albo dlatego, że potrafisz zaopiekować się dzieckiem. Bo jesteś dobrym człowiekiem, masz honor i godność. One kochają cię inaczej niż mężczyzna kobietę. Nie z powodu kształtnych łydek ani nie dlatego, że w swoim garniturze budzisz zazdrość u jej koleżanek z pracy. Owszem, istnieją też takie kobiety, ale są tylko jak zły przykład dla innych" (Nina George "Lawendowy pokój"). Co sądzi Pani o tym cytacie? Czy uważa Pani, że kobiety i mężczyźni inaczej kochają? Co dla kobiet jest ważne w miłości, w wyborze Tego Jedynego?
  ewelinkapoc@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 37. 1. Co czuje pisarz, gdy odnosi sukcesy? Gdy jego książki zbierają pozytywne opinie, gdy wszyscy zachwycają się pomysłem, polecają książki innym? Jakie emocje towarzyszyły Pani, gdy Pani książki się podobają?
  2. Czy myślała Pani o ekranizacji Pani książki? Które Pani dzieło powinno być przeniesione na duży ekran jako pierwsze? Kto powinien zagrać główne role?
  Pozdrawiam
  anetapachurka@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 38. 1. Jak wiemy, jest Pani nieuleczalną książkoholiczką i fanką podróży. Jaką książkę zabrałaby Pani ze sobą na bezludną wyspę?
  2. Kto jest Pani największym autorytetem? Czy jest to postać historyczna, a może ktoś z czasów współczesnych?

  joanna.trociuk@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 39. Czy będąc młodym uczniem ma Pani w pamięci jakąś szczególną wyprawę lub wycieczkę, taką, która zapadła Pani na bardzo długo w pamięci, aż do dziś ? A może wręcz nakierowała na to, że jest Pani właśnie tym kim jest ? :)

  OdpowiedzUsuń
 40. 1. Gdyby miałaby Pani możliwość otrzymania dowolnej książki, nawet takiej, która pochodzi z XVIII wieku, z dedykacją i autografem autora, jaka książka by to była i dlaczego?

  2. Zapewne nie wszystkim spodobała się Pani twórczość, bo nawet przy najlepszej książce zawsze znajdą się takie osoby, którym ona nie przypadnie do gustu. Jak często spotyka się Pani z negatywnymi opiniami i w jaki sposób je Pani odbiera? Czy dają do myślenia, a może je Pani zbywa i zbytnio się nimi nie przejmuje?

  gabolek000@o2.pl

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...