Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

piątek, 13 czerwca 2014

Konkurs z Agnieszką Walczak-Chojecką

Agnieszka Walczak-Chojecka: Zaczęłam zajmować się literaturą już w wieku... pięciu lat. Wtedy to ułożyłam swój pierwszy wiersz pod wiele mówiącym tytułem "Przyjechała, nie zgaszała". Później publikowałam między innymi w „Poezji” i „Nowym wyrazie”. Jako młoda poetka uczestniczyłam kilkakrotnie w festiwalu studenckim FAMA. Bytność na nim zaowocowała przyjaźnią ze zwariowaną i niezwykle twórczą grupą artystyczną Totart z Trójmiasta oraz niektórymi muzykami słynnej jazzowej formacji Miłość.

Moje młodzieńcze artystyczne pasje nie ograniczały się wyłącznie do słowa pisanego. Zagrałam jedną z głównych ról w filmie pt. „Grzechy dzieciństwa” w reżyserii Krzysztofa Nowaka, oraz śpiewałam w zakręconym zespole "Mądruś & his Magic Mądrale".

Pisałam słowa piosenek, współpracując m.in. z Piotrem Rubikiem w początkach jego kompozytorskiej kariery. Nasze wspólne utwory wykonywał w programie telewizyjnym Emilian Kamiński.

W czasie studiów na Filologii Słowiańskiej UW (w latach: 1986 – 92) zajmowałam się tłumaczeniami literatury z języka serbskiego, którego nauczyłam się mieszkając wcześniej ponad cztery lata w Belgradzie, gdzie mój ojciec - językoznawca i literat, pracował na uniwersytecie jako lektor języka polskiego. Moje tłumaczenia publikowała m.in. „Kultura”. Zajmowałam się przekładem słuchowisk dla Polskiego Radia, współpracowałam z literackimi czasopismami byłej Jugosławii.
We wczesnych latach dziewięćdziesiątych byłam stałym współpracownikiem kultowego programu Index 202 Radia Belgrad. Współpracowałam też z III programem Polskiego Radia oraz pisałam do „Magazynu Muzycznego” i „Brawo Best”.

Jednak na kolejne dwadzieścia lat pochłonęła mnie praca w biznesie. Zajmowałam najwyższe stanowiska - w tym Dyrektora Marketingu, Dyrektora Komunikacji oraz doradcy zarządu - w międzynarodowych korporacjach (Zepter International, Provident Polska). W tym okresie swoje artystyczne zdolności wykorzystywałam jedynie czuwając nad produkcją reklam (w tym telewizyjnych) , wydając wysokonakładowe firmowe czasopisma, organizując imprezy dla kilkuset, czy nawet kilku tysięcy osób i występując jako prezenter na scenie. Za swe osiągnięcia w biznesie byłam wielokrotnie wyróżniana wewnętrznymi nagrodami.

W połowie 2012 roku zakończyłam pracę w korporacji i powróciłam do twórczości. Owocem tego jest moja debiutancka powieść „Dziewczyna z Ajutthai. Niezbyt grzeczna historia''. Obecnie pracuję nad kolejną powieścią. Jestem już na etapie autorskiej redakcji.

Oprócz pisania, współbycia z ukochaną rodziną (mam męża i dwunastoletnią córkę, zapaloną tancerkę klubu sportowego Grawitacja), moją wielką pasją są podróże. Szczególnie cenię sobie odkrywanie tajemnic Azji, co znalazło odzwierciedlenie w "Dzwczynie z Ajutthai".
 
Oficjalna strona Agnieszki Walczak-Chojeckiej:klik
Fan Page książki na Facebooku: klik
Recenzja ''Dziewczyny...'': klik 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Przez najbliższe kilka dni będzie można na moim blogu, w komentarzu zadawać swoje pytania (1-maksymalnie 3) do autorki, które wraz z odpowiedziami zbiorę w formę wywiadu i umieszczę w odpowiednim poście.

Trzy osoby, które według autorki wykażą się najciekawszym pomysłem na pytanie, otrzymają nagrodę w postaci książki ,,Dziewczyna z Ajuthai.Niezbyt grzeczna historia'' ufundowaną przez wydawnictwo Wydawnictwo 2 Piętro.

Proszę również o uważne czytanie cudzych komentarzy, aby wasze pytania do autorki nie pokrywały się z innymi. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane pytanie zostanie zignorowane. Do dzieła kochani!!!

Regulamin:
1.Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: Świat książek i ja...
2.Sponsorem nagród jest Wydawnictwo 2 Piętro.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest napisanie w komentarzu pytania (1- maksymalnie 3) do Agnieszki Walczak-Chojeckiej na temat jej twórczości i nie tylko.
4. Konkurs trwa od 13 czerwca 2014 roku do 18 czerwca 2014 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 23 czerwca 2014 roku.
6. Nagrodą są 3 egzemplarze ,,Dziewczyna z Ajutthai. Niezbyt grzeczna historia''.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy popiszą się imieniem/nickiem oraz podadzą adres mailowy.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi losowanie innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                                                banerek dla zainteresowanych

 

22 komentarze:

 1. 1. Skąd pomysł na pisanie dla innych?
  2. Czy wyobraża Pani sobie życie bez czytania?
  3. Po jakie gatunki literackie najchętniej Pani sięga, przy wyborze lektur do poduszki?

  kasiulek17@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. Czy już od wczesnego dzieciństwa marzyła Pani o zostaniu pisarką?
  2. Kto z Pani najbliższego otoczenia najbardziej Panią wspierał w swoich marzeniach i dążeniach?
  3. Z jakimi problemami musi się Pani zmagać jako znana pisarka?

  E-mail: blogsilviana@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 3. 1.Czy gdyby miała Pani okazję to wróciłabym do śpiewania ?
  2.Jakie jest Pani ulubione miejsce w Azji ?
  3.Gdzie najbardziej chciałaby Pani się wybrać w podróż w najbliższych latach ?

  1najka1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 4. 1. Czy po tak intensywnym obcowaniu ze sztuką, nie było Pani pusto bez pisania, gdy pracowała Pani w biznesie?
  2. Pani historia jest dobrym przykładem na potwierdzenie hipotezy, że pisanie wystarczy mieć we krwii i można przerwać je i wrócić do niego w każdym momencie nie zatracając przy tym swojego geniuszu. Jak Pani się na to zapatruje? Pisanie trzeba mieć we krwii czy przede wszystkim szlifować swój warsztat i przebywać w odpowiednim środowisku?
  3. Ktoś powiedział kiedyś, że w każdym człowieku tkiwii materiał na jedną powieść, wystarczy włożyć tylko trochę wysiłku i każdy jest w stanie tę powieść napisać? Czy mogłaby się Pani ustosunkować do tego stwierdzenia?

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście zapomniałam podać e-mail. :) aaagusiek12@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 6. 1. Jaka jest Pani definicja szczęścia?
  2. Z czym kojarzy się dla Pani dom rodzinny?
  3. Jakie jest Pani najśmieszniejsze lub najmilsze wspomnienie z dzieciństwa?
  sylwka.sk91@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. 1. Często mówi się, że pierwsza książka ma wiele elementów autobiograficznych. Ile w "Dziewczynie z Ajuthai. Niezbyt grzeczna historia" jest z Pani? Czy Joanna jest Pani odzwierciedleniem?
  2. Jakie są według Pani zasadnicze różnice pracy w korporacji i poza nią? Czy praca w korporacji to męczarnia, o której tak wiele się mówi? Czy można oderwać się od "wyścigu szczurów"? Jak było z Panią?
  3. Od czego zależy i czym tak w ogóle jest według Pani dzisiaj sukces w literaturze?

  pozdrawiam :)
  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. 1. Do dziś pamiętam zapach ... ?
  2. Lubi pani pisać, zapewne jest to Pani pasja, czy ma Pani jeszcze jakąś pasję, hobby?
  3. Gdyby wiedziała Pani, że ma przed sobą tylko jeden dzień życia, jakby go Pani spędziła i co by robiła w tych ostatnich minutach?
  zosiasamosia.k@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. No i kolejna autorka, której nie znam - a podobno nie ma polskich pisarzy, a tu proszę...

  OdpowiedzUsuń
 10. 1) Zapewne ma Pan przyjaciółkę Wenę. Jaka ona jest?
  2) Czym jest dla Pana SŁOWO?
  3) Pisanie książek wymaga lekkiego pióra. Jak z jego lekkością było w czasach szkolnych? Jak Pana wypracowania oceniali poloniści – co chwalili, a co krytykowali? Czy widzieli w Panu talent literacki czy wręcz przeciwnie?

  martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Zrezygnuję, ale życzę powodzenia innym :)

  OdpowiedzUsuń
 12. 1) Z doświadczenia wiem, że najtrudniejsze to wytrwać w tworzeniu, na nowo odnajdować motywację i cel pisania, gdy dotykają nas małe i większe kryzysy. Jak sobie Pani radziła, gdy przychodziły trudniejsze dni? Co stanowiło dla Pani motywację? Co nie pozwalało Pani porzucić pisania, gdy przychodziły chwile zwątpienia?

  2) W jaki sposób pokazałaby Pani treść książki osobie, która jest niema, głucha i niewidoma? Jak oddać przesłanie, słowa tworzące historię?

  3) Marzenia są beztroskie i z roku na rok wymagają od nas odrobiny poświęcenia. Jakie jest pani zdanie na temat marzeń? Jest pani typem kobiety- marzycielki, czy raczej kobiety- realistki? Jak patrzy pani na świat? Czy zrealizowała już pani swoje marzenia?

  e- mail: joanna.stoczko@op.pl

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. 1) Gdyby znalazła się Pani na bezludnej wyspie, to jaką książkę chciałaby Pani mieć ze soba i dlaczego akurat tę?
  2) Jestem ciekawa jak układała się współpraca z Piotrem Rubikiem? (słyszy się bardzo różne opinie, więc postanowiłam sprawdzić u źródła).
  3) Jeżeli Niebo istnieje, to co chciałaby Pani usłyszeć od Boga u bram Raju? (proszę o szczerą odpowiedź z użyciem dużej wyobraźni).

  Serdecznie pozdrawiam :)
  Monika

  monweg@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. 1. Przeczytałam, że w wieku pięciu lat ułożyła Pani swój pierwszy wiersz. Pani talent ujawnił się dość wcześnie. Proszę nam zdradzić jak powstaje wiersz? Czy ma znaczenie: miejsce w którym Pani przebywa, pora dnia, muzyka, a może emocje, które się pojawiają się niespodziewanie? Czy jednak musi Pani cierpliwie czekać aż pojawi się wena twórcza?
  2. Czy po wydaniu książki "Dziewczyna z Ajuthai. Niezbyt grzeczna historia'' Pani życie się zmieniło? Jakie są plusy i minusy bycia autorką?
  3. „Wonderful world”, czy ”Dziwny jest ten świat"?
  Pozdrawiam serdecznie,
  kwiatusia1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 15. 1. Patrzę za okno i widzę...? A co Pani chciałaby zobaczyć?

  2. Nawiązując do okładki książki, pewnie lubi Pani otaczać się kolorami. A więc czym byłby dla Pani świat bez kolorów? Co one dla Pani znaczą? Dlaczego właśnie taka okładka książki, a nie inna?

  3. Każda książka ma w sobie coś innego. Jedna podoba nam się mniej, druga bardziej. Jaka przeczytana książka rozczarowała Panią w życiu najbardziej? Dlaczego? I według kontrastu jaka pozycja stała się pani numerem 1?

  woojteek@onet.eu

  OdpowiedzUsuń
 16. Cyrysiu, dziękuję za zaproszenie do konkursu i oczywiście biorę udział!

  1. Gdyby mogła Pani cofnąć czas i zmienić jedną rzecz w swoim życiu, co by to było? Czy jest taka rzecz/sytuacja? Jeśli nie, to dlaczego nie chciałaby Pani nic zmieniać?
  2. Czym dla Pani jest pisanie? Czy uważa Pani, że wydanie jednej książki gwarantuje "plakietkę" pisarz? Czy jednak trzeba sobie zasłużyć na to miano i wydać więcej książek?
  3. Czy planuje Pani napisać jeszcze jakąś książkę? Czy może jest już Pani w trakcie pisania? Jeśli tak, to proszę uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić o czym ona będzie.

  x.miqa.x@hotmail.com

  OdpowiedzUsuń
 17. 1. Dostaje Pani list z informacją, że za 3 dni straci Pani wszystkie zmysły. Co Pani robi?
  2. Kto jako pierwszy przeczytał Pani książkę? Jaka była reakcja tej osoby i jakie miała zdanie o Pani twórczości?
  3. Jak zareagowała Pani, widząc swoją książkę po raz pierwszy na sklepowej półce?

  sovatik09@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 18. 1. Czy w kolejnej Pani książce miejscem akcji znów będzie któreś z państw azjatyckich? (może coś z Birmą lub Jemenem):)
  2. Wiele Pani podróżuje więc zapytam o najtrudniejsze i najgroźniejsze wydarzenie z Pani podróży oraz o miejsce w którym mogłaby Pani osiąść na zawsze?
  3. Czy Pani książka przeznaczona jest tylko dla kobiet bo ostatnio spotkałem się z opiniami kilku polskich współczesnych pisarek jakby ich książki o charakterze obyczajowym były przeznaczone tylko i wyłącznie dla płci pięknej?
  galinamks@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 19. 1. "Niektórych książek wystarczy skosztować, inne się połyka, a tylko nieliczne trzeba przeżuć i strawić do końca." - jest to cytat z twórczości Cornelii Funke. I właśnie w związku z nim mam do Pani pytanie - jakie tytuły w Pańskim przypadku spełniły trzeci warunek i na trwałe zostały nie tylko w pamięci, ale i w sercu?
  2. Z życiorysu wynika, że jest Pani niezwykle aktywną osobą - widzę, że nie może Pani narzekać na nudę, gdyż ciągle coś się w życiu dzieje, chwyta się Pani nowych możliwości, korzysta z okazji i czerpie z życia pełnymi garściami. Czy można więc określić, że Pani dewizą jest epikurejska maksyma "Carpe diem"?
  3. Napisała Pani, że największym sentymentem darzy Azję, co i przełożyło się na fabułę debiutu. Co w tym kontynencie tak zachwyca Panią i przyciąga do siebie?

  elaluczkow@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 20. Czy to biznes zrezygnował z Pani, czy pani zrezygnowała z biznesu? 20 lat potrafi wyssać radość życia. Czy Pani dalej chce się chcieć tyle, ile w latach młodości?
  batonzo@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 21. 1. Buzia mi się szeroko uśmiecha na wspomnienie mojego pierwszego wierszyka, napisanego podobnie jak Pani w wieku 4-5 lat. A brzmiał on następująco:
  "Bombeczki, bombeczki pójdziemy na saneczki,
  Tam spotkamy dwa liseczki i wsadzimy do klateczki
  Damy chleba, damy sera i wypuścimy z tej klateczki" ;D
  Rodzina do dziś opowiada jako anegdotę to z jaką dumą recytowałam owo dzieło ;) No cóż, mój talent się nie rozwinął (i chyba dobrze dla polskiego rynku wydawniczego) ;)
  Jakie wydarzenie Pani wspomina jako przełomowe w swojej karierze pisarskiej? Które wyróżnienie czy usłyszane od kogoś słowa pochwały napawają Panią największą dumą?
  2. Czy tak wszechstronna i aktywna osoba jak Pani czuła obawę przed krytyką swej debiutanckiej powieści czy zdobyte doświadczenie daje Pani poczucie bezpieczeństwa w tym, jak czytelnicy przyjmą książkę/nową autorkę?
  3. Proszę sobie wyobrazić, że znajduje się Pani na tonącym statku. W oddali już widać zarys wyspy, da się do niej dopłynąć, a może nawet zabrać kilka najpotrzebniejszych rzeczy. Jakie trzy przedmioty zabrałaby Pani ze statku?

  Pozdrawiam serdecznie :)
  edyta.cha@wp.pl

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...