"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

sobota, 19 marca 2016

Blisko chmur - Sylwia Trojanowska pod patronatem medialnym LŚC (Szczęście to ulotna chwila)

Blisko chmur - sylwia trojanowska, cyrysia

Blisko chmur
Sylwia Trojanowska
Wydawnictwo: Videograf SA
Data premiery: 22 marca
Ocena: 5+/6
Patronat medialny:
LITERACKI ŚWIAT CYRYSI 

~~ * ~~

 Młodzieńcza miłość jest piękna, ale często przegrywa w konfrontacji z okrutną rzeczywistością.

  Po rozstaniu z Maksem Kasia na nowo próbuje poukładać swoje życie. Ale mimo usilnych starań nie potrafi zapomnieć o tym, co było. Przyjaciółka, rodzina oraz grupa wsparcia pomagają jej przejść przez najtrudniejsze momenty. Z jakim to wyjdzie rezultatem? Skąd brać siłę i motywację, kiedy ''tu i teraz'' jest nieznośne i boli?

  Sylwia Trojanowska jest marzycielką twardo stąpającą po ziemi. Kiedy nie pisze, spełnia się jako trener biznesu i coach. Jest absolwentką studiów biznesowych. Pasjonują ją góry, muzyka filmowa, dobra książka, teatr i aktywny wypoczynek. Uwielbia podróże po Polsce i po Italii. Zadebiutowała powieścią „Szkoła latania”. Wcześniej znana była ze swoich komedii teatralnych: „4 KUTeASY” oraz „Okna”, które spotkały się z doskonałym przyjęciem widzów.

  ,,Blisko chmur’’ stanowi kontynuację bestsellerowej „Szkoły latania” - pięknej, inspirującej powieści o miłości, przyjaźni i podejmowaniu wyzwań. Muszę przyznać, że z utęsknieniem oczekiwałam dalszych przygód Katarzyny Laski, tym bardziej, że autorka skończyła pierwszą część niezwykłym cliffhangerem. W końcu moja cierpliwość została wynagrodzona. I cóż mogę napisać? Pełen zachwyt!

  Drugi tom okazał się o niebo lepszy od pierwszego. Bardziej intensywny, emocjonalny i zaskakujący. Fabuła co prawda nie wydaje się zbyt oryginalna – ot, dwójka nastolatków w wyniku pewnych nieprzewidzianych okoliczności postanawia zakończyć swój związek. Jednak sytuacja jest o wiele bardziej złożona, ponieważ to, co na pierwszy rzut oka wydaje się banalne, tak naprawdę takie nie jest. Autorka stworzyła wyjątkową historię przepełnioną różnymi emocjami. Bez żadnego upiększania, bez przerysowania, najszczerzej, jak można pokazuje, że miłość czasem jest bezradna, słaba i krucha w obliczu pojawiających się trudności.

,, …  ona nie ma kodeksu. I jest jak dmuchawiec. Jest piękna, ale gdy wiatr zawieje, gdy pojawią się problemy, może się rozszczepić na dziesiątki drobinek, by przepaść lub dać początek czemuś nowemu, czasem dużo piękniejszemu.’’

 Realizm i wiarygodne studium skomplikowanych relacji uczuciowych między głównymi bohaterami, to bez wątpienia najmocniejszy atut powieści. Z łatwością możemy wniknąć w ich dusze i odkryć to, co skrywają przed światem, czyli ból, cierpienie, rozczarowanie i tęsknotę z wciąż tlącą się w sercu nadzieją. Każda z tych emocji ma fundamentalne znaczenie w procesie kształtowania się ich osobowości.

,,Czasami musisz po prostu niemal skonać, żebyś urodził się na nowo. Raz jesteś wolny, latasz niczym ptak, innym razem spadasz, ale jeśli jesteś gotów, odniesiesz się i będziesz żył jeszcze lepiej i mądrzej niż wcześniej.’’

  Ogromnie zżyłam się z Kasią Laską. Perfekcyjnie dopracowana postać, bez trudu można się z nią utożsamić i przeżywać jej problemy jak swoje własne. Widać dużą metamorfozę w jej zachowaniu. Z potulnej nastolatki przemienia się w stanowczą, odważną dziewczynę, która uświadamia sobie, że nie można mieć wszystkiego, czasem trzeba wybierać między tym co dobre, a tym co łatwe.

  Na uwagę zasługuję również Zosia, bliska przyjaciółka Kaśki, która zawsze ochoczo służy dobrą radą i pomocą oraz Maks, który mimo trudnego położenia, w jakim się znalazł - nie szuka usprawiedliwienia dla swojego postępowania obarczając winą innych i nie wykręca się od odpowiedzialności. Jest jeszcze ciocia Matylda - niezwykle upierdliwa kobieta. Zawsze wszystko wie najlepiej i każdy musi grać pod jej dyktando. Jej obecność w fabule jest niezwykle istotna, bowiem uświadamia nam, że nie wolno zmuszać nikogo do robienia czegoś wbrew sobie. Trzeba uszanować czyjeś wybory i dać mu szansę na samodzielność, poznawanie siebie, swoich słabych i mocnych stron, uczenie się na własnych błędach i wyciąganie z nich wniosków.

  Pewnie jesteście ciekawi, czy Kasia nadal będzie kontynuować odchudzanie. Zdradzę jedynie, ciężko walczyć z pokusami kulinarnymi, kiedy silna wola chwieje się w posadach. Ale w gruncie rzeczy nie będzie aż tak źle, jakby się mogło wydawać. Wspomnę jeszcze o tym, że wątek miłosny został ubarwiony dodatkowymi komplikacjami. Nie tylko Maks próbuje ponownie zabiegać o względy Kasi, ale również Michał, kolega z grupy Szkoła Latania. Jakby tego było mało, w pobliżu krąży obsesyjnie zazdrosna Karolina, była dziewczyna Maksa, która nie cofnie się przed niczym, aby odzyskać ukochanego. Jak pewnie łatwo się domyślić, nie obędzie się bez spięć, konfliktów i nieporozumień.

   To coś więcej niż zwyczajna młodzieżówka. Opowiada o trudnej sztuce dojrzewania, 
przyjaźni, miłości, poświęceniu, odpowiedzialności i dokonywaniu niełatwych wyborów. Nieustannie intryguje, niekiedy wzrusza i subtelnie pokazuje, że szczęścia nie da się osiągnąć na siłę – czasem warto odpuścić i pozostawić sprawy swojemu biegowi. Już nie mogę doczekać się kolejnego tomu, tym bardziej, że finisz powieści ma dramatyczny przebieg i aż mnie skręca, żeby dowiedzieć się, jak to się wszystko dalej potoczy.

Podsumowując:

Wydawnictwo: Videograf.
Fan page autorki na Facebooku: klik
- See more at: http://cyrysia.blogspot.com/2015/07/moj-nowy-styl-zycia.html#sthash.Sg30OZbt.dpuf
***

Wydawnictwo: Videograf.
Fan page autorki na Facebooku: klik
- See more at: http://cyrysia.blogspot.com/2015/07/moj-nowy-styl-zycia.html#sthash.Sg30OZbt.dpuf
Wydawnictwo: Videograf.
Fan page autorki na Facebooku: klik - See more at: http://cyrysia.blogspot.com/2015/07/moj-nowy-styl-zycia.html#sthash.Sg30OZbt.dpuf

24 komentarze:

 1. Jakie ładne zdjęcie :) A co do samej książki,to jest jak najbardziej w moim stylu,więc z przyjemnością przeczytałabym ją :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przede mną jeszcze pierwszy tom. Cieszę się, że drugi też jest dobry i warty przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam w wolnej chwili;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kusząco się prezentuje, ale najpierw muszę zapoznać się z tomem pilotowym :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo że to młodzieżówka, mam ochotę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie jestem w trakcie czytania "Szkoły latania" i jestem zachwycona. Z całą pewnością sięgnę po "Blisko chmur", po prostu muszę! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo pomysłowe zdjęcie... a co do książki, pierwszej części nie czytałam, ale wpisuję obie na moją wakacyjną listę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Poluję na ten zestaw:) Wszystkie recenzje jakie czytałam są bardzo pozytywne, okładki piękne a sama autorka jest niesamowicie ciekawą osobą:)
  Gratuluję patronatu ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Z pewnością muszę zacząć od "Szkoły latania", którą przeczytam z przyjemnością. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nic tylko czekać na trzeci tom :)
  Zgadzam się z Tobą! To zdecydowanie coś więcej niż zwykła młodzieżówka :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Najpierw tom 1, a następnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Musiałabym zacząć od pierwszej części, a na razie mam tyle różnych serii rozpoczętych, że raczej nie chcę zaczynać kolejnej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna recenzja- zachęcasz do książki :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ta książka czeka już na mnie, abym po nią sięgnęła w wolnej chwili :)


  Zapraszam do mnie na moją pierwszą recenzję --> http://zaczytana-ania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Czekam z niecierpliwością na ten tytuł, bo pierwsza część bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 16. Już nie mogę się doczekać kiedy wpadnie w moje łapki :)

  OdpowiedzUsuń
 17. "Szkoły latania" nie czytałam, więc od niej powinnam zacząć. Gratuluję Ci patronatu :):)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przede mną tom pierwszy jeszcze. Nie wiem, jak To to robisz, Cyrysiu, ale po Twoich recenzjach, książki, które mnie interesowały, stają się lekturami obowiązkowymi :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Cudne zdjęcie! Gratuluję kolejnego patronatu - a książka bardzo mnie ciekawi, będę musiała po nią sięgnąć w wolnej chwili :).
  Pozdrawiam ciepło! :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Cieszy, że zdarzają się drugie tomy jeszcze lepsze, niż pierwsze:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie znam tej serii, a szkoda, bo naprawdę wydaje się warta uwagi. Zwłaszcza, że jest czymś więcej, niż zwykłą obyczajówką. Muszę koniecznie zapoznać się z twórczością tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...