Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

wtorek, 12 lipca 2016

KONKURS - poznaj mnie lepiej: Ewelina Kłoda


  Dziś macie okazję bliżej poznać Ewelinę Kłodę. Przez najbliższe kilka dni można zadawać autorce swoje pytania (1 - maks. 2). Spośród wszystkich pytań zostanie wybranych 30, na które autorka odpowie w osobnym poście, w formie wywiadu. 

  Dwie osoby, które zdaniem autorki zadadzą najciekawsze pytanie otrzymają nagrodę w postaci książki ,,Zapach wspomnień'' Eweliny Kłody.
 

  Sponsorem nagród jest wydawnictwo Zysk i S-ka.
FanPage wydawnictwa na Facebooku: klik

Proszę nie powielać pytań ani nie stosować plagiatów. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane/ukradzione pytanie zostanie zignorowane.

Do dzieła kochani!!!


Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: LITERACKI ŚWIAT CYRYSI
2. Sponsorem nagród jest wydawnictwo Zysk i S-ka.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zadanie pytań (1 - maks. 2) Ewelinie Kłodzie na temat jej twórczości, zainteresowań itp.
4. Konkurs trwa od 12 lipca 2016 roku do 17 lipca 2016 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 24 lipca 2016 roku.
6. Nagrodą są dwa egzemplarze ,,Zapach wspomnień''.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy podpiszą się imieniem/nickiem. Adresu mailowego nie wymagam, ale jeśli ktoś chce podać, to bardzo proszę. Będę miała łatwiejszy kontakt z Wami w razie wygranej.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową, o ile zapoda swój adres mailowy. W przeciwnym wypadku w ciągu 7 dni laureat sam powinien się ze mną skontaktować
. Po upływie tego czasu nagroda przepada.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

40 komentarzy:

 1. 1. Często słyszę, że ulubionym zwierzęciem domowym Pisarzy jest kot. "Podobno mruczenie kotów może sprawić, że zrosną się nawet pogruchotane na miazgę kości albo czyjaś dusza ozdrowieje. Jednak kiedy tak się stanie, koty odchodzą, nie oglądając się nawet za siebie. Miłość kota pozbawiona jest nieśmiałości. Nie stawia warunków, ale też nie składa obietnic"- ja również kocham koty i uważam, że to właśnie koty wybierają swoich właścicieli. Co Pani o tym sądzi? Czy również posiada Pani kota?
  2. Bieganie, sport... Dla niektórych to jak wyprawa w kosmos. Jeszcze do niedawna sama należałam do osób, które poczynania sportowe/fizyczne podziwiały jedynie przed ekranem telewizora, ale odkąd sama zaczęłam biegać, to bardziej wierzyć w siebie i po takim wysiłku łatwiej mi potem podejmować kolejne życiowe wyzwania, Do biegania motywują mnie słowa Marca Buhla: "Biegacz to nie ten, kto szybko biega. To ten, który nie ustaje w walce". Kocham bieganie :) A jak sport jest Pani ulubionym? Który dodaje Pani siły i chęci do działania? Może fitness?
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak wygląda Pani typowy dzień podczas pisania?

  OdpowiedzUsuń
 3. 1. Mieszka Pani od 10 lat w Wielkiej Brytanii. Bardzo jestem ciekawa, jakie zapachy kojarzą się Pani z tym krajem, z sytuacjami i wydarzeniami, jakie Pani tam przeżyła, z miejscami, która są tam Pani bliskie (?)
  2. Jakie zapachy - tam, daleko od miejsca urodzenia - przypominają Pani Polskę?
  Dziękuję za odpowiedź :)
  moje@sarajevo@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. 1. Jaki zapach mają Pani wspomnienia z dzieciństwa?
  2. Na swoim blogu wspominała Pani, iż głównymi bohaterkami najnowszej książki są matki i córki. Przedstawiła je Pani między innymi za pomocą zdjęć. W takim razie za pomocą jakich przedmiotów, przedstawiłaby Pani samą siebie?

  OdpowiedzUsuń
 5. 1. Mieszka Pani od 10 lat w Wielkiej Brytanii. Bardzo jestem ciekawa, jakie zapachy kojarzą się Pani z tym krajem, z sytuacjami i wydarzeniami, jakie Pani tam przeżyła, z miejscami, która są tam Pani bliskie (?)
  2. Jakie zapachy - tam, daleko od miejsca urodzenia - przypominają Pani Polskę?
  Dziękuję za odpowiedź :)
  moje.sarajevo@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspomnienia pachną różnie - ja, gdy wspominam, czuję zapach pasty do podłogi, ciasta drożdżowego, kremu Pani Walewska...A jakie zapachy czuje Pani, gdy przenosi się do krainy wspomnień ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy pisanie to Pani pasja czy praca?

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy pisanie to Pani pasja czy praca?

  OdpowiedzUsuń
 9. Monika Stanisławska
  1.W swojej nowej książce pisze o Pani i racjach matek z córkami.Moje pytanie dotyczy kontaktów z rodzicami.Dużo się teraz słyszy,że dzieci nie interesują się rodzicami, którzy zostają sami na starość.Czy uważa Pani,że takie osoby są niewdzięczne wobec rodziców a może mają swoje poważne powody,że odcięli się od nich odcięli.I czy nie znając powodów ich postępowania możemy ich z góry oceniać i osądzać?
  2.Czy ma Pani jakieś zapachy z dzieciństwa (np zapach pieczonego ciasat prze mamę lub babcię),które przeniosła Pani do swojego dzieciństwa?

  OdpowiedzUsuń
 10. Przyznam się, że nie czytałam Pani książek natomiast spotkałam wiele bardzo pochlebnych opinii więc jak tylko znajdę troszkę czasu muszę je przeczytać :)
  Pytanie : czy pisząc książki w tak pięknym miejscu ale jednak z dala od miejsca w którym się urodziło i gdzie ma się wiele wspomnień, pisze Pani "będąc myślami " w Polsce czy nie ma to dla Pani znaczenia bo jest to Pani świat" niezależnie gdzie Pani przebywa ?
  Pozdrawiam :)
  Bogusia

  OdpowiedzUsuń
 11. 1.W świecie której ze swoich książek chciałaby Pani się znaleźć?;)
  2. Jakie jest Pani najmilsze wspomnienie związane z książkami? ;)

  Pozdrawiam Patrycja ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. 1.W świecie której ze swoich książek chciałaby Pani się znaleźć?;)
  2. Jakie jest Pani najmilsze wspomnienie związane z książkami? ;)

  Pozdrawiam Patrycja ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. sarajewianka

  1. Mieszka Pani od 10 lat w Wielkiej Brytanii. Bardzo jestem ciekawa, jakie zapachy kojarzą się Pani z tym krajem, z sytuacjami i wydarzeniami, jakie Pani tam przeżyła, z miejscami, która są tam Pani bliskie (?)
  2. Jakie zapachy - tam, daleko od miejsca urodzenia - przypominają Pani Polskę?
  Dziękuję za odpowiedź :)
  moje.sarajevo@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. 1. Czy znajdując się w tak pięknej okolicy tęskni Pani za swoim ojczystym krajem?
  2. Czy według Pani miejsce zamieszkania autora książek ma wpływ na jego twórczość? W odpowiedzi proszę o wyrażenie swojej opinii na Pani przykładzie. ;)

  ania0134@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. Chodziło coś za mną to hrabstwo Norfolk. I mam , jest tam posiadłość królewska Anmer Hall. Czy miała Pani w związku, ze Pani tam mieszka spotkania z ważnymi osobistościami, zwiedzenia , przyjrzenia się z bliska tej budowli? Własność jak wiadomo należy już do młodych. Może jakaś inspiracja chodzi pani po głowie, wykorzystując tą bliskość.Coś fajnego osadzonego na historii tego miejsca. Na pewno są jakieś legendy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Z przyjemnością przeczytam wywiad :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Powodzenia :) oraz czekam na wywiad:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Dlaczego nadała Pani książce taki tytuł? Co to są za wspomnienia i czym pachną?

  OdpowiedzUsuń
 19. 1. W "Zapachu wspomnień" porusza Pani wiele ważnych i uniwersalnych tematów - depresja, skomplikowane relacje z najbliższymi, alkoholizm czy domowy terror. Przy czym nie ocenia, ani nie umoralnia Pani swoich bohaterów. Czy było to dla Pani trudne, nie oceniać bohaterów, a tylko w subtelny sposób podpowiadać, gdzie mają szukać pomocy?
  2. W "Zapachu wspomnień" mamy trzy dorosłe bohaterki i trzy nastoletnie. Które wydarzenia, perypetie czy problemy pisało się Pani trudniej - tych dorosłych czy nastoletnich postaci?
  Pozdrawiam :)

  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. Jakie bohaterki są według Pani najciekawsze do wykreowania - te, które mają już bagaż doświadczeń i książka ukazuje, jak przeszłość wpłynęła na życie postaci, czy też takie, które dopiero w trakcie trwania akcji powieści nabierają tych najważniejszych życiowych doświadczeń?
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. 1. Czym jest dla Pani zapach ksiażek. Tych nowych, prosto z księgarni oraz tych prosto z druku, których literki osobiście Pani wystukiwała na komputerze?
  2. Jakie pierwsze wspomnienie ma Pani z zamieszkiwaną aktualnie krainą Norfolk? Czy przeprowadzając się tam z Polski przypuszczała Pani, że pozna nowe piękne wspomnienia i zapachy, dzięki którym powstaną piękne powieści?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 22. 1. Czy ciężko było Pani dostosować się do zagranicznego wielkiego świata? Jak radzi sobie Pani z tęsknotą, wspomnieniami za swoim krajem, rodzinnymi stronami?
  2. Podobno smutek i tęsknota to podstawy do napisana najlepszej książki. Czy zgadza się Pani z tym? Jak to wygląda u Pani?


  bohaterkatragiczna@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 23. Wygrywa Pani wycieczkę na bezludną wyspę na rok. Taką all inclusive jeśli chodzi o spanie i jedzenie. Może Pani zabrać ze sobą jedną osobę i jedną rzecz. Kto by to był i co to by było?

  magdalena.paz@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 24. Co zainspirowało Panią do napisania tej książki? Wiem, że to banalne pytanie, ale ciekawi mnie czy były to jakieś wspomnienia, wydarzenia (złe lub dobre) lub co innego?
  Zastanawiam się czy miała Pani kiedyś taką sytuację, że przyśniło się Pani jakieś wydarzenie lub cokolwiek i wykorzystała to Pani w swoich książkach? Czy to się zdarza pisarzom?
  Pozdrawiam, Maja Parzeńska :D
  maja.parzenska@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam.
  1. Załóżmy, że mogłaby Pani przenieść się do świata przedstawionego w jakiejkolwiek powieści. Jaką by Pani wybrała i dlaczego? A Może żadnej?
  2. Jaka jest Pani ulubiona potrawa? Jeśli już przy tym jesteśmy, załóżmy, że proces napisania i wydania książki to potrawa, jakie według Pani powinna mieć składniki?
  Pozdrawiam, Iza, po.zachodzie.slonca@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 26. 1. Jest Pani miłośniczką górskich wycieczek, podobnie jak moja siostra, czy zatem marzy Pani o prawdziwej eskapadzie na jakiś sześcio, siedmio, a może ośmiotysięcznik?

  2. Czy jest Pani w stanie powiedzieć, jak wiele książek liczy Pani biblioteczka?

  gabolek000@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 27. 1. Nawiązując do Pani tytułu...Jaki zapach mają Pani wspomnienia?

  2. Jedni lubią zmiany, inni są tego przeciwnikami. Osobiście niespecjalnie przepadam, kiedy coś zmienia się w moim życiu i muszę dostosowywać się do czegoś nowego. A Pani? Czy lubi Pani kiedy nadchodzą zmiany?

  e-mail:asiulka98@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 28. 1. Jakie są Pani trzy największe życiowe osiągnięcia i jakie trzy "punkty" z listy marzeń chciałaby Pani najbardziej zrealizować?
  2. (z desperackiej chęci otrzymania książki) Na jakie (nigdy wcześniej niezadane) osobiste pytanie chciałaby nam Pani odpowiedzieć (o czymś opowiedzieć/czymś się podzielić), ale wstydzi się Pani sama zacząć z obawy, że mogłoby to być źle odebrane przez czytelników?

  Na deser:
  Zapraszam do obejrzenia sceny z bajki "Zwierzogród" (ja za każdym razem płaczę ze śmiechu):
  https://www.youtube.com/watch?v=VdW2bZWbssg

  Pozdrawiam,
  magdalenardo

  OdpowiedzUsuń
 29. 1. Uwielbiam czytać, ale gdy porównuję siebie z moją żoną, to wychodzi na to, że moja żona czyta i więcej, i szybciej ;) Co Pani na to, aby wprowadzono w Polsce Dzień Kobiet Czytających?
  2. Uwielbiam piec, oczywiście głównie dla Mojej Żony :) Ostatnio specjalizuję się w ciastkach owsianych z różnymi dodatkami, np. rodzynki, orzechy, suszona żurawina. Wspólnie z Żoną kochamy serniki. A jakimi ciastkami/ciasteczkami Pani najchętniej się delektuje? Sama Pani piecze?
  Pozdrawiam
  bogdan061177@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 30. 1. Co w pisaniu kocha Pani najbardziej?
  2. 95% książek po które sięgam są autorstwa naszych rodzimych pisarzy. Nie wiem jaki ma Pani dostęp do polskich księgarni, bo może on być w pewnej mierze ograniczony, ale czy często sięga Pani po polskich współczesnych autorów? Czyje powieści podobają się Pani najbardziej?
  obliczarozy@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 31. 1. W Pani książkach na pierwszy plan wysuwają się kobiety. To ich przemianę, poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania, uczucia możemy obserwować. Do której bohaterki (spośród wszystkich Pani książek) jest Pani najbardziej podobna?
  2. Czy trudniej pisało się Pani "Niezapominajki", "Zapach wspomnień" czy nad każdą książką pracuje się inaczej i nie ma znaczenie, że jest to debiut albo kolejna wydawana historia? Wydaje mi się, że mając większe doświadczenie jest łatwiej, ale z drugiej strony może zwiększają się też wymagania wobec tego, co i jak się pisze?
  Pozdrawiam!
  edyta.cha@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 32. 1. Kocham czytać bajki. Obawiam się, że nigdy nie wyrosnę z tego. Zawsze dziadek mi czytał, potem czytałam sama i teraz nie wyobrażam sobie, żebym moim dzieciom nie czytała. Moje dzieci i ja kochamy bajki braci Grimm. Czy lubi Pani czytać bajki? Jakie by nam Pani poleciła?
  2. Czym jest dla Pani przyjaźń? Z którym bohaterem Pani książek najbardziej chciałaby Pani się zaprzyjaźnić i dlaczego akurat z tym? Czym takim wyróżniałby się ten przyjaciel?
  Pozdrawiam, Gosia
  pawlaczykgosia@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 33. 1. Często zdarza mi się, że kupuję książkę dzięki rekomendacji znanej osobistości: aktorki, dziennikarki czy innej pisarki. Przyznam, że jeszcze nigdy nie zawiodłam się i dzięki temu nasza domowa biblioteczka rozrasta się w błyskawicznym tempie. Czyje rekomendacje na stronie tytułowej Pani książek byłyby dla Pani satysfakcjonujące?
  2. Gdyby żyła Pani w ubiegłym stuleciu, to którą ze znanych osób chciałaby Pani być i dlaczego?
  aniawolniak12@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 34. 1. Pisanie na pewno wciąga i uzależnia. Spróbowało się raz i chce się jeszcze, więcej. Jakie są więc Pani dalsze plany pisarskie? Czy myślała Pani o pisaniu książek dla dzieci i młodzieży? Czy pozostanie Pani w kręgu powieści dla dorosłych?
  2. "– Jeanno, kobiety potrafią kochać o wiele mądrzej niż my! One nie kochają mężczyzny dla jego wyglądu. Nawet jeśli on się im bardzo podoba. – Joaquin westchnął błogo. – Kobiety kochają cię przez wzgląd na twój charakter. Twoją siłę. Twoją mądrość. Albo dlatego, że potrafisz zaopiekować się dzieckiem. Bo jesteś dobrym człowiekiem, masz honor i godność. One kochają cię inaczej niż mężczyzna kobietę. Nie z powodu kształtnych łydek ani nie dlatego, że w swoim garniturze budzisz zazdrość u jej koleżanek z pracy. Owszem, istnieją też takie kobiety, ale są tylko jak zły przykład dla innych" (Nina George "Lawendowy pokój"). Co sądzi Pani o tym cytacie? Czy uważa Pani, że kobiety i mężczyźni inaczej kochają? Co dla kobiet jest ważne w miłości, w wyborze Tego Jedynego?
  ewelinkapoc@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 35. 1. Co czuje pisarz, gdy odnosi sukcesy? Gdy jego książki zbierają pozytywne opinie, gdy wszyscy zachwycają się pomysłem, polecają książki innym? Jakie emocje towarzyszyły Pani, gdy Pani książki się podobają?
  2. Czy myślała Pani o ekranizacji Pani książki? Które Pani dzieło powinno być przeniesione na duży ekran jako pierwsze? Kto powinien zagrać główne role?
  Pozdrawiam
  anetapachurka@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 36. 1. Wspominając dzieciństwo nasuwa mi się obraz moich dziadków, którzy siedzą przed kominkiem, dziadek pali fajkę, w całym domu unosi się zapach wanilii, a babcia robi na drutach ciepły sweter dla kolejnego wnuka. W kominku pali się ogień, w domu jest ciepło i przyjemnie, a dziadek zaczyna gawędzić o czasach wojennych (mój dziadek przeżył I i II wojną światową). Czasem babcia coś dopowie i tak za każdym razem moja wiedza o tych czasach się pogłębia. Na lekcjach historii w szkole bardzo często wykorzystywałam te wiadomości, co bardzo podobało się moim nauczycielom. Oczywiście również dużo czytam książek o tematyce historycznej, wojennej. Czy i Pani czerpała też wiadomości od dziadków, a potem wykorzystała w swoich powieściach? Czy może dzięki rozmowom z dziadkami czy też innymi członkami rodziny naszły Panią konkretne pomysły do wykorzystania w książce? Jak bardzo Pani życie czy też życie kogoś z rodziny wpisuje się na karty Pani książek? Czy wydarzenia jakie Panią dotąd spotkały stają się inspiracją dla losów bohaterów? A jeśli tak, to jakie?
  2. W Polsce rynek wydawniczy jest bardzo pokaźny. Mamy to szczęście, że jest dużo wydawnictw, ale jak tworzyć w Polsce i nie zwariować, a przy tym jeszcze zarobić na życie, czynsz i opłaty? Czy jest szansa wydać książkę, zwłaszcza debiut, bez protekcji, sponsoringu i tzw. „pleców”? Jakich rad udzieliłaby Pani początkującym pisarzom, zwłaszcza tym, którzy się boją, że zostaną odrzuceni przez wydawcę?
  Pozdrawiam
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 37. 1. Czym jest dla Pani przyjaźń? Z którym bohaterem książkowym najbardziej chciałaby Pani się zaprzyjaźnić i dlaczego akurat z tym? Czym takim wyróżniałby się ten przyjaciel?
  2. Lubimy grać. Popularną grą w Polsce jest toto-lotek. Dziś wygrywa Pani horrendalną sumę pieniędzy. I co wtedy? Zakłada Pani swoje wydawnictwo? Może kupi Pani bezludna wyspę i w spokoju będzie tam Pani tworzyła kolejne dzieła? A może zbuduje Pani super nowoczesny szpital i ludzie będą tam leczenie bez kolejek i bezpłatnie? Co zrobi Pani z tą sumą pieniędzy?
  Pozdrawiam, Anna Nawrocka

  OdpowiedzUsuń
 38. 1) Czym jest dla Pani SŁOWO?
  2) W adresie Pani bloga jest skromny, niebieski kwiatek, który bardzo lubię. Dlaczego niezapominajka?

  Pozdrawiam serdecznie,
  martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...