"Bądź osobą dającą wsparcie. Świat ma już wielu krytyków." - Dave Willis ❤

wtorek, 28 października 2014

Konkurs z Danutą Noszczyńską

źr.
Danuta Noszczyńska ukończyła krakowskie Liceum Sztuk Plastycznych, jest absolwentką Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Prowadzi teatr amatorski. Pisze scenariusze, reżyseruje, wystawia swoje przedstawienia na wielu przeglądach
Jako pisarka zadebiutowała w 2007 r. książką ''Historią nie Magdaleny''. Potem ukazały się: ''Blondynka moralnego niepokoju'', ''Hormon nieszczęścia'', ''Mogło być gorzej'', ''Kufer babki Alicji'', ''Luizę pilnie sprzedam'', ''Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana'' , ''Wszystkie życia Heleny P.'' oraz ''Harpia''. Autorka po raz drugi została wyróżniona, podczas corocznego siedleckiego Festiwalu Literatury Kobiecej, otrzymując Nagrodę Pazura 2013.

Moja definicja szczęścia jest na wskroś banalna: szczęście, to brak nieszczęść. Rzecz tylko w tym, by umieć je dostrzec. Moim największym szczęściem jest to, że umiem je sobie uświadomić i docenić. Każdego dnia dziękuję Opatrzności za to, co mam. A jeżeli udaje mi się czasem coś ponadto, to jest to dla mnie jak wyjątkowa premia od życia...

Oficjalna strona D. Noszczyńskiej: klik
Recenzja książki 'Harpia'': klik  

     Dziś macie niepowtarzalną okazję poznać bliżej sylwetkę Danuty Noszczyńskiej. Przez najbliższe kilka dni będzie można na moim blogu, w komentarzu zadawać swoje pytania (1-maksymalnie 3) do autorki, następnie wraz z odpowiedziami zbiorę w formę wywiadu i umieszczę w odpowiednim poście.

     Dwie osoby, które zdaniem autorki zadadzą najciekawsze pytanie otrzymają nagrodę w postaci książki ''Harpia'' ufundowaną przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

     Proszę również nie powielać pytań ani nie stosować plagiatów. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane/ukradzione pytanie zostanie zignorowane. Do dzieła kochani!!!
 

Regulamin:
1.Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: Literacki Świat Cyrysi.
2. Sponsorem nagród jest wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zadanie w komentarzu pytań (1-maks. 3) do Danuty Noszczyńskiej na temat jej twórczości, zainteresowań itp.
4. Konkurs trwa od 28 października do 1 listopada 2014 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 6 listopada 2014 roku.
6. Nagrodą jest 2 egzemplarze książki ''Harpia''.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy popiszą się imieniem/nickiem oraz podadzą adres mailowy.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi wybór innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~                                                 banerek dla zainteresowanych

17 komentarzy:

 1. Nie sądziłam, że mieszka tak blisko mojej rodzinnej miejscowości;)
  Tym razem konkurs odpuszczam, ale za wszystkich trzymam mocne kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, na pewno powstanie z pytań ciekawa rozmowa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. 1. Otrzymała pani Nagrodę Pazura 2013. Co zatem według Pani musi posiadać literatura z pazurem, aby na takie miano zasłużyć?
  2. Adela - bohaterka "Harpii" uważa, że jedynym sposobem na przetrwanie jest wyparcie wspomnień i odsunięcie od siebie wszelkich emocji. Czy Pani też tak uważa, czy w takich sytuacjach robi Pani coś wręcz przeciwnego?
  3. Jak według pani wygląda "harpia", którą możemy spotkać w prawdziwym życiu (a może miała Pani z taką harpią do czynienia)?

  pozdrawiam serdecznie :)
  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Pewnie, że się zgłaszam :)

  Jako, że Cyrysia poleca pani książkę wielbicielom komedii romantycznych, a i takie oglądam, wielką chęcią przeczytałabym co tam Pani zgotowała swoim bohaterom.
  1) Może banalnie, ale mnie to ciekawi. Gdyby znalazła się Pani na bezludnej wyspie, to jaką książkę chciałaby Pani mieć ze sobą i dlaczego akurat tę?
  2) Jak ostatnio obserwuję bardzo ciężko jest się wybić młodym pisarzom. Organizują najróżniejsze zbiórki i akcje wspierające projekt wydania książki. Jak Pani zapatruje się na taką inicjatywę i czy też musiała Pani sięgać po takie środki?
  3) I teraz radykalna zmiana tematu i moje ulubione pytanie. Zakładając, że Niebo istnieje, co chciałaby Pani usłyszeć od Boga u bram Raju? Bardzo proszę o wysilenie wyobraźni.

  Pozdrawiam gorąco - Monika/monweg

  e-mail - monweg@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. 1. Czy warto walczyć o swoje marzenia? Czy czasami warto odpuścić tylko po to, aby kogoś nie skrzywdzić? Czy iść za słowami, że "życie jest tylko jedno" i dojść do niektórych rzeczy po trupach?
  2. Wspomnienie z dzieciństwa, który pamięta Pani do dziś?
  3. Każdy ma w życiu sytuacje, z których jest dumny lub odwrotnie. Co najbardziej szalonego zrobiła Pani w swoim życiu, a co chciałaby jeszcze zrobić?
  Pozdrawiam Sylwia
  sylwka.sk91@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. 1) Zapewne ma Pani przyjaciółkę Wenę. Jaka ona jest?
  2) Czym jest dla Pani SŁOWO?
  3) Pisanie książek wymaga lekkiego pióra. Jak z jego lekkością było w czasach szkolnych? Jak Pani wypracowania oceniali poloniści – co chwalili, a co krytykowali? Czy widzieli w Pani talent literacki czy wręcz przeciwnie?
  Pozdrawiam ;)
  martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. 1. Pracuje Pani w Jaworznie. Czy ma Pani sprawdzone miejsca w jego okolicach gdzie lubi Pani czytać książki, bądź je tworzyć?
  2. W jednej z Pani książek - "POD DWIEMA KOSAMI, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana" wykreowała Pani w formie pamiętnika opowieść o życiu prostego mężczyzny. Czy kiedy była Pani małą dziewczynką pisała Pani swój własny pamiętnik na kartkach zeszytu?
  3. Ulubiona książka z dzieciństwa do której często Pani wracała i którą Panią inspirowała?

  okrety.mysli@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 8. 1. „Człowiek jest jak garderoba- ściera się i niszczy. Musi jednak wytrzymać wszystkie rzeczy, które mu się przytrafią w życiu i nawet po upadku wracać do pionu”- możemy przeczytać w książce „Profesor Tutka” Jerzego Szaniawskiego. Czy pisząc „Harpie” dopadł Pania w pewnej chwili jakiś większy kryzys? Jeśli tak, to jak Pani sobie z nim poradziła? Jeśli nie, to czy może nam Pani zdradzić, co pomagało Pani w pisaniu kolejnych stron?
  2. „Nikt nie może uciec przed własnym sercem. Dlatego już lepiej słuchać, co ono mówi. Aby żaden niespodziewany cios nigdy cię nie dosięgnął”- możemy przeczytać w „Alchemiku” Paula Coelho. W pracy i w życiu prywatnym częściej słucha Pani serca, czy jednak rozumu? Co w Pani przypadku jest bardziej zawodne?
  3. Co jest dla Pani ważniejsze- iść czy dojść? Co czuła Pani w chwili pisania kolejnych stron książki? Jakie uczucia (być może ze sobą sprzeczne) Pani towarzyszyły, gdy ją Pani skończyła?

  e- mail: joanna.stoczko@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. 1. Moja miłość do słodkości jest doprawdy nierozerwalna. Gdy się złoszczę- sięgam po słodycze, jestem szczęśliwy- także sięgam po słodycze. A gdyby dziwnym trafem zamieniła się Pani w "coś słodkiego", co by to było? Jakie miałaby Pani nadzienie?

  2. Słyszymy ją, gdy spokojnie powiewa w lesie. Dostrzegamy ją także ukrytą pomiędzy metrem, a ruchliwą drogą. Można powiedzieć, że jest niesamowitą czarodziejką, bowiem jak nikt działa na nasze uczucia. Rozwesela, smuci i zabawia. To właśnie melodia. Kobieta, której nie widzimy, ale słyszymy doskonale. Jaką melodią jest Pani życie? Czy jest pobudzającym rockowym koncertem, czy jednak powolną operą mydlaną?

  3. Jaki tytuł miałoby Pani życie? Dlaczego?

  woojteek@onet.eu

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakie jest Pani największe marzenie?

  Kim pani chciała zostać w dzieciństwie?

  Jaką radę dała by Pani początkującym pisarzom?

  kasienka780@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy w Pani życiu był taki moment, które zadecydował o tym, że narodziła się Danuta - pisarka?
  Chciałaby Pani, by Harpię przeniesiony na deski teatru lub telewizyjny ekran?
  Czy jest coś, co chciałaby Pani przekazać blogerom książkowym?

  Ta książka od razu wpadła mi w oko, miło byłoby ją wygrać ;)
  lustro.rzeczywistosci@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 12. 1. Jakie jest Pani motto, którym kieruje się w życiu?
  2. Do dziś pamiętam zapach ... ?
  3. Gdyby wiedziała Pani, że ma przed sobą tylko jeden dzień życia, jakby go Pani spędziła i co by robiła w tych ostatnich minutach? Oprócz spędzenia czasu z najbliższymi bo tego pragnie każdy z nas.

  zosiasamosia.k@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. 1. Lubię zazwyczaj dowiedzieć się o Autorze czegoś nietypowego, przypuśćmy, że jest pora obiadu, co Pani widzi na talerzu najchętniej?
  2. Jaki jest Pani stosunek do rodzimej literatury? Czy uważa Pani, że Polska literatura, zaczyna odżywać na nowo?
  3. Przy czytaniu bądź pisaniu, jaki trunek Pani towarzyszy? Woli Pani orzeźwiającą mocną kawę, czy może wlewa Pani w siebie hektolitry herbaty?

  riana@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. 1. Gdzie jest Pani miejsce na ziemi, gdzie czuje się najlepiej i najszczęśliwiej?
  2. Czy uważa Pani, że każdy z nas może zostać pisarzem, czy potrzeba do tego choć trochę zdolności lub umiejętności?
  3. Bardzo łatwo jest opisywać książkę, dla kogoś innego, a jakby Pani poleciła i zachęciła czytelników do przeczytania "Harpi"? Byśmy sięgnęli po tą pozycję bez mrugnięcia okiem.

  molksiazkowy.pl@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. 1. Czy przed przystąpieniem do pisania książki ma Pani już stricte określoną fabułę; czy bohaterowie, ich losy, zwroty akcji powstają dopiero z chwilą tworzenia powieści?
  2. Czy po wydaniu kilku książek Pani życie się zmieniło? Jakie są plusy i minusy bycia pisarką?
  3. Czy zgadza się Pani ze słowami: "Niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która od razu trafia do jego serca" (cytat pochodzi z książki "Cień wiatru" Carlos Ruiz Zafón)? Jeśli tak, to proszę nam zdradzić tytuł pierwszej powieści, która Panią oczarowała.
  Pozdrawiam serdecznie,
  kwiatusia1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 16. justyna238@spoko.pl

  1. Proszę sobie wyobrazić, że może Pani uratować jakąś książkę przed zapomnieniem. Sprawić, że ktoś (chociaż jedna osoba) przeczyta ją za kilkaset lat i znajdzie w niej pocieszenie/ukojenie/dobrą radę. Jaka to by była książka? Taka, która kojarzy się Pani z dzieciństwem? A może jakaś poważniejsza lektura? Czy może Pani książka?

  2. Czy napisanie i wydanie książki było Pani marzeniem z dzieciństwa, czy może wzięła się Pani za swoją powieść tak 'z marszu' i się po prostu udało?

  OdpowiedzUsuń
 17. 1. Ktoś kiedyś powiedział, że powinna się Pani zaprzyjaźnić ze Śmiercią, bo szybko po Panią przyjdzie. Na szczęście Pani mama udowodniła, kto jest silniejszy w tej bitwie. A gdyby teraz spotkała Pani Kostuchę, ot tak, siedząc sobie na ławeczce i delektując się ciepłem słońca, o czym chciałaby Pani z nią porozmawiać?
  2. Trzeba odwagi, aby wygrzebać z dna szuflady swoje teksty i pokazać je światu. Czy był taki moment (np. na spotkaniach autorskich albo w gronie rodzinnym), że przepełniona dumą i świadomością docenienia przez czytelników powiedziała sobie Pani: "Jestem dobra w tym co robię!"?
  3. Ma Pani wspaniałe poczucie humoru, nieco złośliwe, ale pełne smaku…czyli dokładnie takie jakie lubię :) Nie zawsze jednak da się tryskać optymizmem. W jaki sposób odreagowuje Pani złość: rzuca Pani ciastem o stolnicę bezlitośnie je gniotąc, popada Pani w artystyczny szał, malując pełne zgrozy wizje, przelewa Pani emocje na - Bogu ducha winny – papier czy może siada cichutko w kącie i czeka, aż Pani przejdzie ;)?

  Pozdrawiam :)
  edyta.cha@wp.pl

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...