Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

poniedziałek, 2 października 2017

''Morze kłamstwa'' Joanna Jax [PATRONAT MEDIALNY]

Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa
Joanna Jax
 
Liczba stron: 376
Cykl: Zemsta i przebaczenie (tom 4)
Data premiery: 4 października
Wydawnictwo: Videograf
Ocena: 9/10
Patronat medialny: 
   Sytuacja polityczna na świecie zaczyna przybierać niespodziewany dla III Rzeszy obrót. Państwa sprzymierzone oraz Związek Radziecki powoli ujarzmiają niezwyciężone dotychczas Niemcy. W Polakach budzi się nadzieja, jednak niektórzy patrzą z niepokojem na poczynania Stalina. Nadchodzi czas powstania warszawskiego, zdobycia Berlina przez Armię Czerwoną i dramatycznych dla Polski konferencji w Teheranie i Jałcie. Bohaterowie kolejny raz stają przed trudnymi wyborami, a ich siłą napędową są miłość i przyjaźń. Czy uda się pozostać wiernymi wyznawanym dotychczas wartościom, czy też kolejny raz zwycięży egoizm i chęć chronienia życia za wszelką cenę? A może ludzkie tragedie pozwolą inaczej spojrzeć na drugiego człowieka i wyzwolić nowe pokłady altruizmu? [opis wydawcy]

  Joanna Jax (właśc. Joanna Jakubczak) – urodziła się i mieszka w Olsztynie. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. Na co dzień związana zawodowo z dużą korporacją finansową. Współpracuje również z firmą produkującą trawę z rolki. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną, grafiką i zajmuje się copywritingiem. Zadebiutowała w 2014 roku „Dziedzictwem von Becków”, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Kolejne powieści: „Długa droga do domu” (2015) i „Piętno von Becków” (2016) również zostały entuzjastycznie przyjęte i ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki. Głosami czytelników wybrana jako finalistka Festiwalu Pióro i Pazur na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014. Miłośnicy jej twórczości z radością przyjęli wiadomość, że autorka tworzy nowy cykl powieściowy – „Zemsta i przebaczenie”.

  Jak dotąd każda kolejna część cyklu „Zemsta i przebaczenie”, okazuje się lepsza od poprzedniej. Niniejszy tom jest tego najlepszym dowodem - podnosi poprzeczkę o kilka poziomów powyżej oczekiwań. W efekcie otrzymujemy jeszcze więcej dramatów, złożonych intryg, moralnie niejednoznacznych wyborów, a przede wszystkim ogromną skalę emocji. A wszystko to wywołane przez tragizm i koszmar wojennej zawieruchy ukazany w bezlitosnym realizmie. Coś niebywałego!

  Już od pierwszych stron zostajemy brutalnie wrzuceni do świata, wobec którego nie sposób pozostać obojętnym. Pojawiają się plany ogólnonarodowego powstania, a co za tym idzie - Polska ma nadzieję, że sprzymierzeńcy ujarzmią niezwyciężoną Rzeszę. Czy nastąpi wreszcie kres bezmyślnej walki? A może nikt nie przyjdzie z odsieczą i okupowany kraj zostanie pozostawiony samemu sobie? Już wkrótce wiele osób przekona się, jak niezwykle trudno wyzwolić się z okowów manipulacji… 

   Powieść zachwyca swoją wielowarstwową, intrygującą i pieczołowicie zbudowaną misterną konstrukcją, co pozwala nam szerzej spojrzeć na wiekopomne wydarzenia z zupełnie nowej perspektywy. Podaje nam mnóstwo historyczno-politycznych szczegółów i odniesień, lecz wbrew pozorom nie przytłacza i nie męczy zbędnym potokiem słów, trudnych zagadnień czy nadmiarem dokumentalnych faktów. Albowiem główny nacisk położono na życie zwykłych, szarych ludzi, których codzienność wypełnia śmierć, cierpienie i walka. Dlatego też nie obawiajcie się klasycznej lekcji historii, bo tutaj tego nie uświadczycie. Pisarka z wielką wrażliwością i wyczuciem przedstawia egzystencjalne zmagania, trudy, cierpienia, wzloty i upadki swoich bohaterów. Nieustannie wystawia ich na ciężką próbę, zmusza do przewartościowania szeregu dotychczasowych wartości i zweryfikowania priorytetów. Czy poddadzą się temu, co daje im los, czy może wezmą sprawy w swoje ręce? Tego już musicie dowiedzieć się sami.

  Perypetie wybranych jednostek to niejednokrotnie świetny materiał na film fabularny. Szczególnie z wielkim przejęciem obserwowałam poczynania Alicji Rosińskiej, Hanki Lewinówny, Juliana Chełmickiego oraz Rosjanina – Igora Łyszkina i Niemca – Waltera von Lossowa. Alicja jest uczuciowo rozdarta pomiędzy dwoma mężczyznami. W podobnej sytuacji znajduje się Julian. Natomiast Hania znowu musi uciekać przed nieznanym wrogiem, który nie wiedzieć czemu za wszelką cenę próbuje ją odnaleźć. Z kolei Igor dowiaduje się pewnych szokujących informacji o swojej ukochanej. Tymczasem Walter przebywa potajemnie jako dezerter w małej wsi, gdzie nieoczekiwanie popada w poważne tarapaty. Każde z nich lawiruje między dobrem a złem, prawdą a kłamstwem, podłością a szlachetnością, honorem a wstydem, miłością a miłosierdziem. To wszystko prowadzi do jednej ważnej konkluzji: „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”.

  Całość odznacza się niezwykłym rozmachem epickim, szczegółowością opisu, dbałością o detale, sugestywnym klimatem i umiejętnie stopniowanym napięciem. Nic tu nie jest ani przesadzone ani sztuczne. Autorka pokazuje rzeczywistość taką, jaka jest – z całym jej natłokiem, okrucieństwem i bałaganem. Zarazem prowokuje do przemyśleń o dzisiejszym tu i teraz. Najczęściej doceniamy pewne rzeczy dopiero wtedy, gdy je stracimy. Tak właśnie było w przypadku Polaków w okresie trwania stanu wojennego. Nie przypuszczali, jak cenną wartością może być wolność, dopóki wróg nie zajął ich kraju. Dlatego powinniśmy być wdzięczni naszym przodkom - walczącym o niepodległość Rzeczypospolitej, ponieważ to właśnie dzięki Nim możemy obecnie bez strachu spacerować po ulicach i beztrosko czerpać radość z drobiazgów, małych przyjemności, które dawniej były na wagę złota.

  Podsumowując:

19 komentarzy:

 1. Muszę mieć koniecznie wszystkie tomy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję patronatu ;) Uwielbiam tą serię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejny tom, a ja jeszcze nie przeczytałam poprzednich, ale na serię mam wielki apetyt:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czekam z niecierpliwością na ten tom. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę kiedyś chciała poznać całą tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niebawem zacznę zapoznawać się z tą serią.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję patronatu, chętnie przeczytam całą serię w wolnym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratulacje, a serię będę miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Może kiedyś uda mi się poznać całą serię :) Gratuluję patronatu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czasami lubię poczytać takie historie więc będę miała tytuł ns uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tą serię musiałabym przeczytać od początku :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Gratuluję patronatu :)
  Seria wydaje się przesycona emocjami. Rozejrzę się za pierwszym tomem.

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi zachęcająco. :D Zdecydowanie kiedyś muszę sięgnąć po tę lekturę, czuję, że do mnie przemówi jeżowym głosem.

  Pozdrawiam
  Nikodem z https://zaczytanejeze.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Gratulacje! Ciężko czyta mi się literaturę wojenną, bo mocno angażuje emocjonalnie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Cały czas oczekuje na mnie pierwszy tom "Zemsty i przebaczenia", już od dawna zresztą. Żałuję, że jeszcze nie mogłam przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Można czytać każdy tom oddzielnie czy to kontynuacja ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to czwarty tom sagi i jest ściśle powiązany z wcześniejszymi częściami serii, dlatego proponuję zacząć czytać od pierwszego tomu.

   Usuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...