Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

środa, 22 czerwca 2016

,,Nie ma tego złego'' Katarzyna Żak - pod patronatem medialnym LŚC


Nie ma tego złego
Katarzyna Żak
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 392
Data premiery: 15 czerwca
Ocena: 5/6
Patronat medialny:
LITERACKI ŚWIAT CYRYSI

 
~~ * ~~  

Jak nie załamać się po rozstaniu, napisać dobry felieton i rozwiązać zagadkę morderstwa?

  Życie Zuzanny zmienia się o 180 stopni, gdy narzeczony porzuca ją dla innej. Zostaje jej niespłacony kredyt i puste mieszkanie, które miało być wymarzonym gniazdkiem. Po powrocie do rodzinnej miejscowości Zuza stara się zacząć wszystko od nowa. Jako dziennikarka lokalnej gazety niespodziewanie angażuje się w rozwikłanie tajemnicy morderstwa. Pomaga jej w tym wzbudzająca respekt we wszystkich mieszkańcach panna Krystyna – błyskotliwa i ironiczna emerytka pasjonująca się szydełkowaniem oraz… zagadkami kryminalnymi.

  Miasto huczy od plotek, a w plątaninie tropów niełatwo znaleźć właściwy ślad… Czy dawne sympatie i szkolni wrogowie pomogą, czy przeszkodzą w rozwiązaniu zagadki? Czy nieprzyjemna prawda przesłoni idealny obraz dawnych przyjaźni? (źródło opisu)

  Katarzyna Żak - nagradzana wielokrotnie w konkursach literackich, swobodnie oscyluje między SF, kryminałem i felietonem – w zależności od humoru. Za papierowy debiut uznaje publikację opowiadania Powrót ad fontes w SFFiH (wcześniej nagrodzonego w konkursie „Horyzonty wyobraźni” w 2010 r.). Opublikowała także opowiadania: Morderstwo na jedynkę (w Kryminalnych opowiadań tomie, Wyd. TWINS, 2009), Gdzie diabeł mówi dobranoc (w numerze specjalnym internetowego czasopisma „QFant”, 2012) oraz Wyspa A.1474 (w antologii Teorie spisków, Wyd. Craiis, 2013). W wolnym czasie wędruje po górach, fotografuje i podróżuje.

  Lekki, kobiecy kryminał podbarwiony intelektualną łamigłówką. Właśnie takiej lektury teraz potrzebowałam. Fabuła niby prosta, a jednak zachwyca znakomicie skonstruowaną zagadką detektywistyczną. W Grodowie, w niewielkim, spokojnym mieście aż wrze od sensacji. W podejrzanych okolicznościach gnie znany działacz sportowy, a tydzień później ktoś morduje jego asystentkę – Julię. Zuzanna, dziennikarka miejscowej gazety oraz pani Krystyna – pewna staruszka z nogą w gipsie, na własną rękę próbują ustalić, kim jest morderca. Czy kobiety wpadną na jakiś trop? Oj, dzieje się sporo. Zadra wzajemnej podejrzliwości przenika z każdej strony, a im bliżej celu, tym większe niebezpieczeństwo.

  Zaskakująca literacka układanka. Pobudza wyobraźnię i zmusza do kojarzenia różnych faktów. Zapewniam, że nie tak łatwo wpadniecie na prawidłowe rozwiązanie. Trzeba będzie myśleć poza normalnymi schematami. Osobiście do samego końca nie byłam w stanie odgadnąć tożsamości sprawcy całego zamieszania, co uważam za duży atut.

  Jestem bardzo zadowolona z kreacji bohaterów. Są niezwykle wyraziści, charakterni i dopracowani pod względem psychologicznym. Pierwsze skrzypce gra oczywiście Zuza – bystra, ambitna, zdeterminowana i wbrew okolicznościom, silna kobieta. Nie załamała się po niedoszłym małżeństwie, tylko wyszła do ludzi z podniesioną głową. Nie mniej ważną postacią jest pani Krystyna – wścibska staruszka, która wie wszystko i wszystkich ma na oku. Lokalna społeczność traktuję ją jak wyrocznię, ponieważ jak mało kto umie wyciągnąć wnioski, o jakie nikt by się nie pokusił i widzi powiązania, jakie innym nie przyszłoby do głowy. Ale chociaż budzi respekt to jednak nie sposób jej nie lubić.

  Moim zdaniem Katarzyna Żak to bardzo obiecująca młoda autorka, mająca zadatki na dobrą pisarkę. Niewątpliwie potrafi operować piórem, z wprawą buduje błyskotliwe dialogi i szkicuje plastyczne opisy. A co ważniejsze - nie rozwleka akcji niepotrzebnymi frazesami. Przeciwnie. Wszystko zgrabnie komponuje w całość, tworząc spójną i logiczną historię. Jednak, żeby nie było zbyt słodko, dodam łyżkę dziegciu narzekając na brak wątku miłosnego. Żywiłam ogromną nadzieję, że między Zuzą a pewnym mężczyzną nawiąże się głębsza relacja, zbudowana na zasadzie: od nienawiści do miłości. Niestety, przeliczyłam się, dlatego czuję lekki niedosyt. Uważam, że taki pozornie drobny ''smaczek'' dodałby powieści swoistego kolorytu. 

  Reasumując: to nieprzewidywalna, z nutką lekkiego humoru lektura. Przekornie pokazuje, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Bo każda zła passa musi się kiedyś skończyć, a każde niekorzystne zdarzenie może przynieść pozytywne skutki. Polecam każdemu, kto szuka przyjemnej rozrywki wymagającej logicznego myślenia i spostrzegawczości. Myślę, że się nie zawiedziecie. 


***
Wydawnictwo Czwarta Strona
TU można kupić książkę: klik

21 komentarzy:

 1. Zagadka kryminalna z czarnym humorem- biorę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na początku myślałam, że to książka tej aktorki Katarzyny Żak. Kryminał i czarny humor to nie moja bajka. Gratuluję patronatu i zapraszam na nowy wpis, może będziesz odważna i zgłosisz się do mojego projektu ? Gratuluję kolejnego patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytam z pewnością. To na pewno książka dla mnie.
  Gratuluję:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka lekka i nieprzewidywalna? Brzmi kusząco :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Taka lekka książka na te upalne dni z pewnością byłaby idealna, ale jeśli się będę miała za nią zabrać to i tak muszę to odłożyć, bo na razie mam inne zobowiązania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam lekkie kryminały z łamigłówkami i humorem, ten zapowiada się nad wyraz ciekawie, a skoro autorka zapowiada się obiecująco, tym bardziej warto poznać. :D

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta lekka nutka humoru mnie kusi. Ładne zdjęcie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cieszy mnie ta inteligentna łamigłówka i z chęcią tę powieść przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesująca książeczka! Gratuluję patronatu! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Gratuluję patronatu :)
  Dobrze, że lektura jest nieprzewidywalna.

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratuluje kolejnego patronatu :D I książkę chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kryminał, humor, zagadka detektywistyczna - takiej literackiej układanki potrzebuję na wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 13. Coś czuję, że ten kryminał zabiorę na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Właśnie zaczęłam ją czytać, na razie jest w porządku:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Czeka u mnie na swoją kolej. ;) Książki z tej serii mnie jeszcze nigdy nie zawiodły. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo, bardzo lubię kobiece kryminały, które czyta się lekko i z przyjemnością. Zapowiada się świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jestem zainteresowana, chętnie skorzystam z polecenia i przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...