Nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje życie nie ma sensu, że jest pozbawione wartości. To nieprawda. Ludzie, którzy to mówią, starają się leczyć własne rany, raniąc innych. Im to nie pomoże. Tobie, jeśli na to pozwolisz, może zaszkodzić. [Marcin Kaczmarczyk] ❤

wtorek, 10 maja 2016

KONKURS - poznaj mnie lepiej: Halina Kowalczuk

Halina Kowalczuk – urodzona w ubiegłym stuleciu pomyliła drogi swojego życia, kierując się i kończąc Uniwersytet Szczeciński o kierunku ekonomii, zamiast filologii polskiej. Jednak zdążyła to naprawić, wydając wraz z Wydawnictwem „Lucky” swoją debiutancką książkę „Chata pod jemiołą”. Autorka pracuje zawodowo, wychowuje dwójkę dzieci, prowadzi dom i... pisze. W swoim dorobku literackim posiada między innymi: ,,Dwie Anny'', ,,Leśny dworek’’ oraz ,,Dwórkę królowej’’ -  ta pozycja zdobyła I miejsce w konkursie na granice.pl "Książka na jesień 2015" wybrana przez ekspertów portalu. 


Dziś macie okazję bliżej poznać Halinę Kowalczuk. Przez najbliższe kilka dni można zadawać autorce swoje pytania (1- maksymalnie 2). Gotowy wywiad ukaże się w osobnym poście. 

  Dwie osoby, które zdaniem autorki zadadzą najciekawsze pytanie otrzymają nagrodę w postaci książki ,,Pałacyk za mostem''.


 Sponsorem nagród jest wydawnictwo Lucky.

 Proszę również zapoznać się z poprzednim wywiadem z Haliną Kowalczuk - klik, aby nie powielać pytań. 

Przestrzegam też przed stosowaniem plagiatów. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane/ukradzione pytanie zostanie zignorowane.

Do dzieła kochani!!!

Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: LITERACKI ŚWIAT CYRYSI
2. Sponsorem nagród jest wydawnictwo Lucky.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zadanie pytań (1-maks. 2) Halinie Kowalczuk na temat jej twórczości, zainteresowań itp.
4. Konkurs trwa od 10 maja 2016 roku do 15 maja 2016 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 23 maja 2016 roku.
6. Nagrodą są dwa egzemplarze ''Pałacyku za mostem''.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy podpiszą się imieniem/nickiem oraz podadzą adres mailowy.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi wybór innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

ps. Na moim fanpage też można wygrać ,,Pałacyk za mostem''. Polecam - klik.

38 komentarzy:

 1. 1. Moja sympatia do weterynarzy datuje się od czasów, kiedy oglądałam serial "Wszystkie zwierzęta duże i małe". Potem przekonałam się jednak, że przedstawiciele tego zawodu bardzo rzadko stają się bohaterami książek lub filmów. Czy Pani uczyniła swego bohatera weterynarzem z jakiegoś szczególnego powodu?
  2. Czy nazwa wydawnictwa - Lucky - okazała się dla Pani szczęśliwa?
  Pozdrawiam,
  perus@onet.eu

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. Ukończyła Pani ekonomię, zamiast filologii polskiej. Można jednak powiedzieć, że pisanie okazało się Pani pasją i zainteresowaniem. Czy żałuje Pani, że wybrała Pani taki, a nie inny kierunek studiów.
  2. Główny bohater Pani powieści- Tomasz cierpi na arachnofobię, w związku z tym chciałabym zapytać czy boi się Pani pająków.

  monia.hetz@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. 1. W "Pałacyku za mostem" pojawia się motyw legendy o kobiecie zamienionej w wilka. Skąd taki pomysł, aby nawiązać akurat do tej legendy?
  2. Elżbieta postanawia uciec od bolesnych wspomnień związanych z tragiczną śmiercią męża. Często zastanawia mnie, czy to dobry pomysł, aby rzucić wszystko i uciekać od ciężkich wspomnieć, przeżyć? Jak Pani myśli, czy zawsze jest to dobre rozwiązanie?
  Pozdrawiam :)

  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Piotr Sobierajskiwtorek, 10 maja, 2016

  Co skłoniło Panią do pisania, własne marzenia, czy swoje przeżycia?

  e-mail: piotrsobierajski53@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. 1. Wspominała Pani w poprzednim wywiadzie, że jedną z Pani pasji jest parapsychologia. Przyznam, że choć jestem twardą galicyjską babą;), mocno stojącą na ziemi, od lat bardzo lubię powieści z wątkami dotyczącymi zjawisk paranormalnych, byle były one mądrze wplecione i dodawały pieprzu całej opowieści. Przyznaję, że nie znam jeszcze Pani książek, z dostępnych opisów domyślam się, że te wątki w nich istnieją, ale czy nie kusi Pani napisanie książki mocno opartej na wątkach paranormalnych?
  2. Pani ulubione powieści to "Chłopi" i "Lalka" - a gdyby tak puścić wodze fantazji i miałaby Pani wymyślić w zarysie fabułę współczesnej powieści na miarę tych dwóch, to o czym by ona była;)?

  Pozdrawiam serdecznie:),

  Kinga K.
  kangi1975@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Powodzenia dla wszystkich uczestników :)

  OdpowiedzUsuń
 7. 1. Jeśli musiałaby Pani zmienić miejsce zamieszkania tak jak główna bohaterka to dokąd by Pani wyjechała? Wieś, miasto i dlaczego?

  2. Okładka jest bardzo piękna i przyciąga wzrok. Czy jeździ Pani konno, lub czy w ogóle miała Pani styczność z tymi niezwykłymi zwierzętami?

  pozdrawiam
  iza380@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. 1. Gdyby mogła Pani zabrać na bezludną wyspę tylko jedną ze swoich książek, która by to była i dlaczego?
  2. Uważam, że każda książka bez względu na to czy jest szalenie dobra, czy trochę słabsza, posiada własną duszę. Jaką duszę posiada Pani najnowsza powieść?
  3. Zapewne ma Pani na swoim kącie setki przeczytanych książek. Proszę wybrać jedną, którą w specjalnej kapsule wysłałaby Pani ludziom w dalekiej przyszłości i krótko uzasadnić swój wybór :)

  Pozdrawiam serdecznie,
  krainaksiazkazwana@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 9. 1. Czy konie mają szczególne znaczenie w Pani życiu? Te szlachetnie istoty to cały mój świat. Jestem jeźdźcem i od razu okładka przykuła moją uwagę.

  2. Gdyby miała Pani okazję rzucić wszystko, całkowicie odciąć się od zgiełku współczesnego świata to co byłoby Pani ostoją?

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. 1. Słyszałam, że wielu pisarzy zawiera w swoich książkach własne pragnienia i marzenia. Czy w Pani przypadku to także jest prawdą? Czy chciałaby Pani, jak bohaterka, uciec od zgiełku dużego miasta i zaszyć się w pięknej spokojnej miejscowości, jak to w recenzji ujęła Cyrysia? :)
  2. Ma Pani już na koncie powieści obyczajowe, historyczną i thriller. Czy któryś z nich jest Pani ulubionym? Czy może jednak planuje Pani nadal próbować nowych gatunków?

  Pozdrawiam serdecznie i powodzenia innym! :)
  nefmisblog@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam.
  1. Chciałabym zapytać o Pani ulubione danie. Jeśli już przy tym jesteśmy załóżmy, że proces napisania i wydania książki to potrawa. Jakie powinna mieć według Pani składniki?
  2. Załóżmy, że mogłaby Pani na 24 h przenieść się do świata przedstawionego w jakiejkolwiek powieści (poza Pani własną), którą Pani wybierze i dlaczego? A może żadną?

  Pozdrawiam, Iza, po.zachodzie.slonca@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. 1.Czy gdyby pisanie książek byłoby zakazana pod groźbą surowej kary(np.dożywotnie więzienie) kontynuowałaby nadal swoją pasję i pracę?
  2.Gdyby kiedyś odbył się koncert poezji śpiewanej z fragmentami pani książek,to kogo najchętniej widziałaby pani z żyjących muzyków w roli wokalisty/-tki i dlaczego?

  OdpowiedzUsuń
 13. Katarzyna Zaleckawtorek, 10 maja, 2016

  1. Czy jest jakiś współczesny pisarz, którego dorobek literacki szczególnie przypadł Pani do gustu, na którego kolejne powieści czeka Pani ze swoistym zaciekawieniem?
  2. Spotyka się i to dość często, że książka posiada dwóch albo i więcej autorów, nie koniecznie spokrewnionych ze sobą. Czy rozważała kiedyś Pani napisanie powieści "na spółkę" z kimś innym?

  OdpowiedzUsuń
 14. 1. Że już ma Pani coś na swoim koncie, to mogę bez problemu zapytać ;)... Czy łatwo zostać pisarzem?

  2. Nawiązując do tytułu Pani nowej powieści - "Pałacyk za mostem" - wyobraźmy sobie, że szła Pani przez most i nagle zauważyła w oddali niewielki pałacyk. Pałacyk, który wyglądał jak z bajki, jak z innej krainy i co najważniejsze kompletnie nie pasował do otoczenia. Czy ciekawość wzięłaby górę i weszłaby Pani do tego tajemniczego miejsca? Czy może nawet nie zwróciłaby Pani na niego żadnej uwagi? Co mogłoby zadecydować o Pani decyzji?

  e-mail: asiulka98@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. W tytułach Pani powieści często pojawia się jakiś budynek np:Chata pod jemiołą, Leśny dworek czy Pałacyk za mostem. W tle Pani fanpag'a również jest domek stąd nasunęło mi się pytanie: Czy ma Pani jakieś ulubione miejsce na ziemi, w którym lubi Pani przebywać, odpoczywać i marzyć?
  klaryska89@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam!
  Muszę się szczerze przyznać, ze dotychczas nie miałam okazji czytać z żadnej książki Pani autorstwa, a po ilości tytułów widać, że trochę mnie ominęło. Dzięki LŚC dowiedziałam się o Pani książkach i muszę przyznać, że przyciągają moją uwagę ciekawymi tytułami, a najnowsza klimatyczną i nastrojową okładką. Moje pytania brzmią: 1. Gdyby mogła Pani opisać swoją najnowszą powieść za pomocą smaku, zapachu, jak by Pani to wyraziła?2. Największy czar dnia codziennego… na czym polega, jak wygląda, czym jest? pozdrawiam monika.platek.79@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 17. 1.Co by pani zrobiła gdyby się stała jedną z bohaterów że swoich książek?
  2Co by pani zrobiła gdyby była smokiem? :)

  E-mail: elawojtas12@ gmail.com
  (Już nie)Anonim :)

  OdpowiedzUsuń
 18. 1.Jest Pani osobą upartą dla której liczy się tylko właśnie zdanie czy raczej osobą,z którą można się dogadać i dojść do porozumienia?
  2.Jeżeli miałaby Pani opisać swoją najnowszą książkę za pomocą kolorów jakie by one były?
  3.Czy może Pani współdecydowac o tym jak ma wyglądać okładka książki czy jej wizja jest Pani odgórnie narzucona?

  monikastanislawska@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 20. 1. Czego Pani nie lubi w pisaniu, podczas pisania?
  2. Czasami pomyłki wychodzą nam na dobre. Którą pomyłkę w swoim życiu zalicza Pani do tych dobrych, które przyniosły jakiekolwiek korzyści?
  Pozdrawiam,
  martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 21. 1. Co zainspirowało Panią do tytułu 'Pałacyk za mostem'? ;-) I dlaczego taki tytuł? ;]
  2. Czy i jeżeli tak, to co było motywacją u Pani przy powstawaniu 'Pałacyk za mostem'? (Motywacje, inspiracje?) ;-)

  Pozdrawiam Panią ;)
  jo7@spoko.pl

  OdpowiedzUsuń
 22. 1. Co poradziłaby Pani osobie, w której ktoś się zakochuje, ale serce tej osoby ucieka do kogoś, kto go nie chce (a zawsze zakochiwała się bez wzajemności)? Co ta osoba powinna uczynić, kiedy dostaje szansę od losu, uczucie innej osoby, o którym praktycznie zawsze marzyła, ale jej zmysły zostają obojętne na te zaloty i ma świadomość, że szczęście ma podane jak na talerzu, jednak czuje, że nie potrafi dać więcej od zwykłego koleżeństwa? Czy ma pozostać w zgodzie z własnym sumieniem czy jednak uszczęśliwić tę osobę, ale sama miałaby żyć bez uczuć, z wiarą, że może z czasem nauczy się kochać tę osobę?
  2. Czy trudno jest Pani pogodzić pisanie z życiem rodzinnym, zawodowym, hobby? Ile czasu poświęca Pani na pisanie i czy pisze Pani w każdej wolnej chwili, choćby nawet na skrawku serwetki czy zapisując fragmenty w telefonie czy raczej woli Pani usiąść spokojnie i pisać w jednym notesie albo na komputerze/laptopie?

  OdpowiedzUsuń
 23. 1. Zawsze mnie interesowało, czy autorzy czytają swoje książki (nie chodzi mi tu o czytanie całości tuż przed wydaniem), czy wręcz przeciwnie, po napisaniu do nich nigdy nie wracają. Jak to jest u Pani? Czy czytała Pani którąś ze swoich powieści, tak dla relaksu, by popatrzeć na historie bohaterów okiem czytelnika, nie pisarza. Jeśli tak, jak to jest czytać swoje słowa?
  2. Jak Pani uważa, czy łatwo jest pozyskać nowych czytelników, gdy
  ciągle pojawiają się na rynku wydawniczym nowi autorzy, czy wystarczy tylko piękna okładka, która od razu zachęca do czytania, czy jednak trzeba nas zachęcić do siebie niebanalną fabułą, ciekawymi, czasami może i irytującymi bohaterami i ich problemami, by zachęcić nas do czytania i wkraść się sprytnie do naszych serc i tam pozostać?
  Pozdrowienia!
  kathalina@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 24. 1. Czy lubi Pani kończyć pisać książki i jakie to jest uczucie, gdy stawia Pani ostatnią kropkę, czy to jest tylko i aż radość i satysfakcja, że udało się Pani skończyć książkę, czy też troszkę smutku i żalu, że zakończyła Pani przygodę z tą książką, jej bohaterami, ich emocjami, relacjami, bo zżyła się Pani z nimi i trudno było się Pani z nimi rozstać?

  2. Czy zanim Pani zacznie pisać powieść, wie Pani jak się potoczą losy bohaterów od początku do końca, i nie chce Pani nic zmienić, czy jednak dopuszcza Pani, że mogą się zbuntować i wybrać własną drogę i wtedy powieść wygląda całkiem inaczej, niż wcześniej Pani sobie zaplanowała?

  Pozdrawiam :)
  katarzyna.piwoda@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 25. 1. Gdyby mogła Pani zmienić się na jeden dzień w inną osobę lub zwierzę to kogo ujrzałaby Pani w lustrze? I dlaczego taki wybór?
  2. Przypuśćmy, że wygrała Pani konkurs, w którym główną nagrodą był obiad w restauracji - jakie dania są w stanie dopieścić Pani zmysł smaku? Co by Pani wybrała najchętniej?
  ejotek1980@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 26. 1. Często dowiaduję się, że ulubionym zwierzęciem domowym dla Pisarzy jest kot. "Podobno mruczenie kotów może sprawić, że zrosną się nawet pogruchotane na miazgę kości albo czyjaś dusza ozdrowieje. Jednak kiedy tak się stanie, koty odchodzą, nie oglądając się nawet za siebie. Miłość kota pozbawiona jest nieśmiałości. Nie stawia warunków, ale też nie składa obietnic"- ja również kocham koty i uważam, że to właśnie koty wybierają swoich właścicieli. Co Pani o tym sądzi? Czy również posiada Pani kota?
  2. Bieganie, sport... Dla niektórych to jak wyprawa w kosmos. Jeszcze do niedawna sama należałam do osób, które poczynania sportowe/fizyczne podziwiały jedynie przed ekranem telewizora, ale odkąd sama zaczęłam biegać, to bardziej wierzyć w siebie i po takim wysiłku łatwiej mi potem podejmować kolejne życiowe wyzwania, Do biegania motywują mnie słowa Marca Buhla: "Biegacz to nie ten, kto szybko biega. To ten, który nie ustaje w walce". Kocham bieganie :) A jak sport jest Pani ulubionym? Który dodaje Pani siły i chęci do działania?

  Pozdrawiam serdecznie :)
  szczesliwamama95@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 27. 1. Ile z siebie daje Pani swoim bohaterom? czy np. typowymi dla siebie chemii obdarzyła pani któregoś z męskich bohaterów? czy może tylko sobą dzieli się pani z bohaterkami? czy męscy bohaterowie mają swoich 'protoplastów' wśród mężczyzn z pani życia?
  2. i bardzo banalne pytanie: co miłego dzisiaj panią spotkało?

  pozdrawiam
  Małgosia
  gosia.h-m@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam :)

  1) Proszę wyobrazić sobie, że do Pani drzwi puka znany reżyser i proponuje stworzenie filmu na podstawie jednej z Pani książek, jednak to Pani musiałaby wybrać, której. Jaką decyzję by Pani podjęła i dlaczego?

  2) Każdy czytelnik w sposób indywidualny wybiera książki, które chce przeczytać. Jakie cechy powinna posiadać książka, czym powinna się wyróżniać, aby zdecydowała się Pani po nią sięgnąć?

  Pozdrawiam,
  Edyta

  flower4@vp.pl

  OdpowiedzUsuń
 29. 1. Uwielbiam czytać, ale gdy porównuję siebie z moją żoną, to wychodzi na to, że moja żona czyta i więcej, i szybciej ;) Co Pani na to, aby wprowadzono w Polsce Dzień Kobiet Czytających?
  2. Uwielbiam piec, oczywiście głównie dla Mojej Żony :) Ostatnio specjalizuję się w ciastkach owsianych z różnymi dodatkami, np. rodzynki, orzechy, suszona żurawina. Wspólnie z Żoną kochamy serniki. A jakimi ciastkami/ciasteczkami Pani najchętniej się delektuje? Sama Pani piecze?
  Pozdrawiam
  bogdan061177@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 30. 1. Często zdarza mi się, że kupuję książkę dzięki rekomendacji znanej osobistości: aktorki, dziennikarki czy innej pisarki. Przyznam, że jeszcze nigdy nie zawiodłam się i dzięki temu nasza domowa biblioteczka rozrasta się w błyskawicznym tempie. Czyje rekomendacje na stronie tytułowej Pani książek byłyby dla Pani satysfakcjonujące?
  2. Gdyby żyła Pani w ubiegłym stuleciu, to którą ze znanych osób chciałaby Pani być i dlaczego?
  aniawolniak12@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 31. 1. W Pani książkach nie brakuje humoru, życiowej mądrości, ale i lekkiego rozmarzenia. Co przede wszystkim chciałaby Pani przekazać poprzez swoją twórczość? Jakie reakcje wywołać?
  2. "Kto się czubi ten się lubi" - czy spotkała Panią sytuacja potwierdzajaca to powiedzenie?
  Pozdrawiam :)
  edyta.cha@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 32. 1. Kocham czytać bajki. Obawiam się, że nigdy nie wyrosnę z tego. Zawsze dziadek mi czytał, potem czytałam sama i teraz nie wyobrażam sobie, żebym moim dzieciom nie czytała. Moje dzieci i ja kochamy bajki braci Grimm. Czy lubi Pani czytać bajki? Jakie by nam Pani poleciła?
  2. Czym jest dla Pani przyjaźń? Z którym bohaterem Pani książek najbardziej chciałaby Pani się zaprzyjaźnić i dlaczego akurat z tym? Czym takim wyróżniałby się ten przyjaciel?
  Pozdrawiam, Gosia
  pawlaczykgosia@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 33. 1. Co czuje pisarz, gdy odnosi sukcesy? Gdy jego książki zbierają pozytywne opinie, gdy wszyscy zachwycają się pomysłem, polecają książki innym? Jakie emocje towarzyszyły Pani, gdy Pani książki się podobają?
  2. Czy myślała Pani o ekranizacji Pani książki? Które Pani dzieło powinno być przeniesione na duży ekran jako pierwsze? Kto powinien zagrać główne role?
  Pozdrawiam
  anetapachurka@gmail.com

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...