Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. [Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza] ❤

wtorek, 15 listopada 2016

KONKURS - poznaj mnie lepiej: Renata L. Górska

Renata L. Górska – polska autorka literatury obyczajowej, znana z takich powieści jak "Cztery pory lata", "Za plecami anioła", "Przyciąganie niebieskie", "Błędne siostry", "Historia kotem się toczy". Publikuje też felietony i opowiadania. Prywatnie jest żona artysty malarze i matką syna. Życie za granicą oraz regularny kontakt z Polską pomagają autorce tworzyć wiarygodne historie toczące się w poznanych przez nią krajach oraz w ojczystym. Podziwia ludzi twórczych, ludzi pogodnych i ze zdrowym dystansem do siebie. Unika centrum uwagi. Wzruszają ją uśmiechy dzieci i niespodziewane dobro. Lubi zabawę słowem, dzieci i koty. Jej dewizą jest wszystko móc, nic nie musieć . 

Autorka o swoim pisaniu: Kluczem pojedynczej idei otwieram inne światy i przez wiele miesięcy przemykam się do nich. Wcielam się w ich mieszkańców, uczestniczę w ich radościach i smutkach, myślę ich myślami. Rozwijam te historie, lecz one też mnie przemieniają, dlatego kończąc powieść jestem trochę inna niż na jej początku. W moich książkach wszystko jest fikcją, mam wtedy największą satysfakcję tworzenia. Dokumentację naszej rzeczywistości pozostawiam już innym. Piszę, ponieważ jednego życia mi mało? Możliwe. Renata oznacza bowiem odrodzona, urodzona na nowo.

Oficjalna strona autorki: http://gorska.blogspot.com/ 

  Dziś macie okazję bliżej poznać Renatę L. Górską. Przez najbliższe kilka dni można zadawać autorce swoje pytania (1 - maksymalnie 2). Na wszystkie pytania autorka odpowie w osobnym poście, w formie wywiadu.

  Jedna osoba, która zdaniem autorki zada najciekawsze pytanie otrzyma nagrodę w postaci książki ''Gdy ucicha ocean''.


Poprzedni wywiad z Renatą L. Górską - klik.

Proszę nie powielać pytań ani nie stosować plagiatów. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, zdublowane/ukradzione pytanie zostanie zignorowane.

Do dzieła kochani!!!

 

Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga: LITERACKI ŚWIAT CYRYSI
2. Sponsorem nagród jest wydawnictwo Replika.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zadanie pytań (1 - maks. 2) Renacie L. Górskiej na temat jej twórczości, zainteresowań itp.
4. Konkurs trwa od 15 listopada 2016 roku do 20 listopada 2016 roku do godz. 23.59
5. Wywiad oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 27 listopada 2016 roku.
6. Nagrodą jest jeden egzemplarz ,,Gdy ucicha ocean'' Renaty L. Górskiej.
7. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające blogi oraz anonimowy uczestnicy, którzy podpiszą się imieniem/nickiem. Adresu mailowego nie wymagam, ale jeśli ktoś chce podać, to bardzo proszę. Będę miała łatwiejszy kontakt z Wami w razie wygranej.
8. Konkurs skierowany do osób posiadających adres zamieszkania w Polsce.
9. Ze zwycięzcą skontaktuję się drogą mailową. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie odpowie na wiadomość, nastąpi wybór innego wygranego.
10. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)


PS. Zapraszam również do zadawania pytań V. Eikon - klik 😊
 

31 komentarzy:

 1. Czy podczas pisania książki tworzyłaś bohaterów na wzór osób, które znasz prywatnie? Czy któryś z nich posiada twoje własne cechy (a może jest twoim całkowitym odzwierciedleniem)? - deff

  OdpowiedzUsuń
 2. Życzę powodzenia wszystkim biorącym udział :)

  OdpowiedzUsuń
 3. 1. Często dowiaduję się, że ulubionym zwierzęciem domowym Pisarzy jest kot. "Podobno mruczenie kotów może sprawić, że zrosną się nawet pogruchotane na miazgę kości albo czyjaś dusza ozdrowieje. Jednak kiedy tak się stanie, koty odchodzą, nie oglądając się nawet za siebie. Miłość kota pozbawiona jest nieśmiałości. Nie stawia warunków, ale też nie składa obietnic"- ja również kocham koty i uważam, że to właśnie koty wybierają swoich właścicieli. Co Pani o tym sądzi? Czy również posiada Pani kota?

  2. Bieganie, sport... Dla niektórych to jak wyprawa w kosmos. Jeszcze do niedawna sama należałam do osób, które poczynania sportowe/fizyczne podziwiały jedynie przed ekranem telewizora, ale odkąd sama zaczęłam biegać, to bardziej wierzyć w siebie i po takim wysiłku łatwiej mi potem podejmować kolejne życiowe wyzwania, Do biegania motywują mnie słowa Marca Buhla: "Biegacz to nie ten, kto szybko biega. To ten, który nie ustaje w walce". Kocham bieganie :) A jak sport jest Pani ulubionym? Który dodaje Pani siły i chęci do działania? Może fitness?

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mówi Pani, że żyje w świecie swoich bohaterów, że napisanie każdej książki Panią zmienia. Nie jest trochę tak, że tworzy Pani światy, w których chciałaby się Pani znaleść, nie jest to taka ucieczka od codzienności? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. 1. Przypływy i odpływy, szum oceanu, bezpieczna przystań, do której zmierza Nadia. A czy Pani również odkryła/znalazła swoją bezpieczną przystań?
  2. W "Gdy ucicha ocean" podejmuje Pani trudny i wciąż aktualny temat, jakim jest uchodźstwo. Co Panią kierowało, kiedy zdecydowała się Pani poruszyć ten problem? Jakieś przesłanie, głos w tej sprawie?
  Pozdrawiam :)

  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest Pani Autorką, której nachalna promocja i walka o popularność/poczytność jest całkowicie obca. Czy nie boi się Pani, że poprzez obranie takiej taktyki/drogi nie ma Pani szansy trafić do dużego grona czytelników/czytelniczek? Co chciałaby Pani przeczytać o sobie/własnej twórczości za kilka lat, np. w Wikipedii?

  OdpowiedzUsuń
 7. Morskie pieśni pracy to pierwsza myśl, jaka pojawia mi się w głowie po zobaczeniu okładki i tytułu. Lubi Pani szanty?
  Co zmieniło się od ostatniego wywiadu u Cyrysi? Poglądy na jakiś temat, zapatrywania?

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze mnie to ciekawi: czy jako autorka czyta Pani swoje książki tuż po wydaniu?
  a przede wszystkim jeśli odpowiedź jest twierdząca, to czy jest Pani z nich zadowolona czy podchodzi krytycznie i ma chęć coś zmienić?

  Jaką książkę Pani najbardziej sobie ceni (nie pytam o własną twórczość, tylko ogólnie) i co ta książka ma w sobie takiego, że jest TĄ jedyną?

  Pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy widziałaby Pani którąś ze swoich powieści na wielkim ekranie? Jeśli tak, to kto grałby główne role? :)

  2. Gdyby Pani mogła spędzić jeden dzień z bohaterką lub bohaterem swojej książki. To ktory był by to bohater i jak by ten dzień wygląd? Co by mu/jej Pani powiedziała, poradziła? Czy byscie się zaprzyjaźnili?;)

  Pozdrawiam.;)

  OdpowiedzUsuń
 11. 1. Czym dla Pani jest SŁOWO?
  2. Wspomniała Pani, że po napisaniu powieści jest Pani trochę inna niż przed. Na czym konkretniej polegają zachodzące w Pani niewielkie przemiany? Mam nadzieję, że to przemiany na lepsze…

  Serdeczności, Martucha180

  OdpowiedzUsuń
 12. 1. Jakie jest Pani ulubione danie? Jeśli już przy tym jesteśmy, załóżmy, że proces napisania i wydania książki to potrawa. Jakie według Pani powinna mieć składniki?
  2. Załóżmy, że na 24 godziny mogłaby Pani przenieść się do świata przedstawionego w dowolnej powieści. Jaką by Pani wybrała i dlaczego? A może żadną?

  Pozdrawiam, Iza, po.zachodzie.slonca@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. 1. W Pani książkach na pierwszy plan wysuwają się kobiety. To ich przemianę, poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania, głębokie i szczere przemyślenia i uczucia możemy obserwować. Co przede wszystkim chciałaby Pani przekazać poprzez swoją twórczość? Jakie reakcje wywołać?
  2. Pojawia się idea, zalążek nowej powieści. Czy od tego momentu narzuca sobie Pani systematyczność w pisaniu, bo ta historia gnębi, uwiera, chce ujrzeć światło dzienne czy podchodzi Pani do tego swobodnie i pisze, gdy przyjaciółka Wena popycha do laptopa? :)

  Pozdrawiam serdecznie!
  edyta.cha@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. Życzę wszystkim powodzenia i już czekam na wywiad! ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. 1-Od lat mieszka pani za poza granicami kraju .Jak pani myśli,czy spojrzenie na nasz kraj z punktu widzenia emigrantki ma wpływ na treść pani powieści ?
  2-Rynek czytelniczy w miejscu pani zamieszkania jest tak samo wymagający,a może mniej wymagający niż w Polsce?Pozdrawiam
  Jola
  jolunia559@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. 1. Nawiązując do tytułu Pani książki chciałabym zapytać, czy myślała Pani kiedyś, może nawet marzyła o typowo morskiej wyprawie z kontynentu, na kontynent, z wyspy na wyspę, aby osobiście doświadczyć chwili, gdy ucicha ocean?
  2. Czy jest takie miejsce na świecie, gdzie najbardziej chciałaby Pani umieścić akcję swojej kolejnej powieści? Gdyby mogła Pani zdradzić co to za kraj, region, czy miejsce, o ile takie istnieje i dlaczego właśnie tam.

  Pozdrawiam cieplutko
  monwilc@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 17. 1. Czym jako pisarka najbardziej chciałaby Pani uwieść czytelnika: oryginalną fabułą, ciekawymi postaciami bohaterów, czy własnym, niepowtarzalnym stylem?
  2.Czy zdarzyło się Pani kiedyś nie dokończyć pisania książki? Rozpoczęła Pani, a potem się okazało, że pomysł nie do końca "zagrał" i trzeba z niego zrezygnować?
  Pozdrawiam,
  Perus

  OdpowiedzUsuń
 18. 1. Gdyby ktoś zaproponował Pani ekranizację książki ,,Gdy ucicha
  ocean" to czy wyraziłaby Pani na to zgodę?
  2. Jeśli tak, to którą aktorkę widziałaby Pani w roli Nadii?

  OdpowiedzUsuń
 19. 1. Co było dla Pani najtrudniejsze w rozpoczęciu kariery pisarskiej, i co Panią do tego najbardziej motywowało?
  2 Czy ma Pani jakieś rady dla osób, które chciałyby zacząć pisać?

  OdpowiedzUsuń
 20. 1.Pisarz tworzy przede wszystkim dla czytelników. Oni są odbiorcą jego tekstów i wyrażają o nich opinie, pozytywne albo negatywne. Moje pytanie dotyczy tej drugiej kategorii. Jak reaguje Pani na krytykę? Czy uważa Pani, że krytyka motywuje do dalszego działania czy raczej podcina pisarskie skrzydła?
  2. Jakie książki najchętniej Pani czyta? Czy ma Pani swoich ulubionych pisarzy/pisarki? :)

  OdpowiedzUsuń
 21. 1. Sądzę, że miejsce, w którym pisarz tworzy książki, może mieć wpływ na powstałe później teksty. Czy uważa Pani, że np. tworząc historie podczas pobytu na wsi, autor zgrabniej opisuje malowniczość przyrody, niż gdyby robił to w mieście?

  2. Stwierdzam, iż jest Pani płodną pisarką. Zastanawia mnie, czy wydane przez Panią powieści były pisane na świeżo, czy może pochodziły z dawnych lat, wyciągnięte prosto z szuflady? Jeśli tak, to czy woli Pani tworzyć historie od nowa, czy nanosić poprawki na powstałe już wcześniej historie?

  gabolek000@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 22. 1. Uwielbiam czytać, ale gdy porównuję siebie z moją żoną, to wychodzi na to, że moja żona czyta i więcej, i szybciej ;) Co Pani na to, aby wprowadzono w Polsce Dzień Kobiet Czytających?
  2. Uwielbiam piec, oczywiście głównie dla Mojej Żony :) Ostatnio specjalizuję się w ciastkach owsianych z różnymi dodatkami, np. rodzynki, orzechy, suszona żurawina. Wspólnie z Żoną kochamy serniki. A jakimi ciastkami/ciasteczkami Pani najchętniej się delektuje? Sama Pani piecze?
  Pozdrawiam
  bogdan061177@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 23. 1. Kocham czytać bajki. Obawiam się, że nigdy nie wyrosnę z tego. Zawsze dziadek mi czytał, potem czytałam sama i teraz nie wyobrażam sobie, żebym moim dzieciom nie czytała. Moje dzieci i ja kochamy bajki braci Grimm. Czy lubi Pani czytać bajki? Jakie by nam Pani poleciła?
  2. Czym jest dla Pani przyjaźń? Z którym bohaterem Pani książek najbardziej chciałaby Pani się zaprzyjaźnić i dlaczego akurat z tym? Czym takim wyróżniałby się ten przyjaciel?
  Pozdrawiam, Gosia
  pawlaczykgosia@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 24. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 25. 1. Często zdarza mi się, że kupuję książkę dzięki rekomendacji znanej osobistości: aktorki, dziennikarki czy innej pisarki. Przyznam, że jeszcze nigdy nie zawiodłam się i dzięki temu nasza domowa biblioteczka rozrasta się w błyskawicznym tempie. Czyje rekomendacje na stronie tytułowej Pani książek byłyby dla Pani satysfakcjonujące?
  2. Gdyby żyła Pani w ubiegłym stuleciu, to którą ze znanych osób chciałaby Pani być i dlaczego?
  aniawolniak12@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 26. 1. Pisanie na pewno wciąga i uzależnia. Spróbowało się raz i chce się jeszcze, więcej. Jakie są więc Pani dalsze plany pisarskie? Czy myślała Pani o pisaniu książek dla dzieci i młodzieży? Czy pozostanie Pani w kręgu powieści dla dorosłych?
  2. "– Jeanno, kobiety potrafią kochać o wiele mądrzej niż my! One nie kochają mężczyzny dla jego wyglądu. Nawet jeśli on się im bardzo podoba. – Joaquin westchnął błogo. – Kobiety kochają cię przez wzgląd na twój charakter. Twoją siłę. Twoją mądrość. Albo dlatego, że potrafisz zaopiekować się dzieckiem. Bo jesteś dobrym człowiekiem, masz honor i godność. One kochają cię inaczej niż mężczyzna kobietę. Nie z powodu kształtnych łydek ani nie dlatego, że w swoim garniturze budzisz zazdrość u jej koleżanek z pracy. Owszem, istnieją też takie kobiety, ale są tylko jak zły przykład dla innych" (Nina George "Lawendowy pokój"). Co sądzi Pani o tym cytacie? Czy uważa Pani, że kobiety i mężczyźni inaczej kochają? Co dla kobiet jest ważne w miłości, w wyborze Tego Jedynego?
  ewelinkapoc@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 27. 1. To już szóste Pani "książkowe dziecko" - gratulacje! Przyznam, że nie znam jeszcze Pani twórczości, ale oczywiście pragnę to szybko nadrobić. Od jakiej książki rozpocząć? Którą książkę kupić teściowej na Mikołaja?
  2. Co słychać, gdy ucicha ocean? Należy się wtedy bać?
  Pozdrawiam, Piotr Iwanowski

  OdpowiedzUsuń
 28. 1. Co czuje pisarz, gdy odnosi sukcesy? Gdy jego książki zbierają pozytywne opinie, gdy wszyscy zachwycają się pomysłem, polecają książki innym? Jakie emocje towarzyszyły Pani, gdy Pani książki się podobają?
  2. Którą z niemieckich tradycji przeniosłaby Pani do Polski?
  Pozdrawiam
  anetapachurka@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 29. 1. Karola z "Błędnych sióstr" jest racjonalistką, ale z biegiem wydarzeń zaczyna wierzyć w istnienie bytów z innych światów. Nie wszystko potrafi wyjaśnić, rozum czasami ją zwodzi, a może po prostu poddaje się niezwykłemu klimatowi domu na polanie? Czy wierzy Pani w to, że istnieją między nami siły/byty, które popychają nas do określonego działania, pozwalają dostrzec rzeczy, dla innych niezauważalne, objawiają się poczuciem zimna na karku? Doświadczyła Pani kiedyś czegoś z pozoru niewytłumaczalnego?
  2. "Żegnaj - ktokolwiek wymyślił to słowo, powinien smażyć się w piekle." - takie słowa można przeczytać w "Utracie" Rachel Van Dyken. Za powstanie jakiego słowa otworzyłaby Pani bramy raju?
  obliczarozy@wp.pl

  OdpowiedzUsuń

Zaglądaj, czytaj, przegryzaj moje słowa, ale wychodząc, zostaw po sobie niezatarty ślad swojej obecności...